The impact trade oppeness on financial development in the next 11 countries/an econometric application
Ticaret açıklığının finansal gelişim üzerindeki etkisi önümüzdeki 11 ülke: Bir ekonometrik uygulama
  1. Tez No: 910208
  2. Yazar: SOMA HAMİD ABDULRAHMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUBİLAY ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu makale, dünya ekonomisine önemli katkı sağlama potansiyeline sahip Gelecek 11 gelişmekte olan ekonomide ticaret açıklığı ile finansal gelişme arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Ekonometrik model, 1992'den 2021'e kadar olan panel verilerine dayanarak, bu ülkelerdeki finansal sektör gelişme sonuçları üzerinde farklı ticaret açıklığı düzeylerinin değerini belirlemek için kullanılmıştır. Bağımsız değişkenler arasında ticaret açıklığı, küreselleşme, kişi başına düşen GSYİH ve teknolojik yenilik yer almaktadır. Finansal Gelişim Endeksi yer almaktadır ve bunlar ana bağımlı değişkenlerdir. Kanıtlar, ticaret açıklığının yerli firmaların yabancı sermaye alma yeteneğini artırdığını; yatırım kanallarını genişlettiğini; ve finansal sektör rekabetini artırdığını göstermektedir ki bunların hepsi finansal gelişmeye elverişlidir. Küreselleşme, teknik yenilik ve ekonomik başarı gibi diğer değişkenler de finansal gelişme ile olumlu ilişkilidir ve bu nedenle bir finansal ilerlemenin daha fazla ilerlemeyi teşvik eden kümülatif bir etkisi olduğunu göstermektedir. Politika önerilerinin temel ilkeleri arasında ticaret kısıtlamalarının hafifletilmesi, uluslararası entegrasyonun teşvik edilmesi, teknik gelişmelerin finanse edilmesi ve kapsayıcı ekonomik refahın teşvik edilmesi yer almaktadır. Bu araştırma, ticaret açıklığını ve küresel bağlantıyı artırarak sağlıklı bir finans sektörünü teşvik etmek için gelişmekte olan ekonomilerdeki politika yapıcılara yararlı bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This article explores the relationship between trade openness and financial development in the Next 11 developing economies with substantial potential to contribute to the world economy. The econometric model is used to determine the value of different levels of trade openness on the financial sector development outcome in these nations, based on the panel data from 1992 to 2021. The independent variables include trade openness, globalization, GDP per capita and technological innovation. The Financial Development Index takes part and they are the main dependent variables. Evidence suggests that trade openness enhances the ability of domestic firms to receive foreign capital; expands investment channels; and raises financial sector competition, which are all conducive to financial development. The other variables, such as globalization, technical innovation and economic success are also positively associated with financial development, thereby suggesting a cumulative effect of one financial progress promoting further progress. The central tenets of policy recommendations include easing trade restrictions, promoting international integration, funding technical developments and promoting inclusive economic prosperity. This research provides useful information to policymakers in emerging economies for promoting a healthy financial sector by increasing trade openness and global connectivity.