İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin STEM eğitimine yönelik tutumlarının belirlenmesi
Determining the attitudes of fourth grade primary school students toward STEM education
- Tez No: 910245
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ÇAYCI ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Education and Training, Mathematics, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı STEM eğitimlerine yönelik olarak, ilkokul öğrencilerinin geliştirdiği olumlu ve olumsuz yöndeki tutumları belirlemek ve incelemektir. Bu amaçla ilkokul 4.sınıf öğrencilerinin STEM eğitimlerine yönelik olarak ilk aşamada olumlu ve olumsuz ön tutumları incelenmiştir. Sonrasında öğrenciler deney ve kontrol grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Kontrol grubuna geleneksel yöntemlerle dersler işlenmiştir. Deney grubundaki öğrencilere ise 2 haftalık STEM eğitimleri uygulanmıştır. STEM tutum ölçeği tekrar uygulanarak gruplar karşılaştırılmıştır. Çalışma betimsel tarama modeli ile oluşturulmuştur. Bu çalışmanın örneklemini, 2023-2024 eğitim- öğretim yılında İstanbul ili Arnavutköy ilçesinde bulunan devlet ilkokullarında eğitim gören 60 4.sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Yıldız ve Özdemir'in (2022) geliştirdiği tutum ölçeği gerekli izinler alınarak kullanılmıştır. Araştırma bulgularında başlangıçta öğrencilerin STEM eğitimlerine karşı ön testlerde %16.66'sının STEM tutumlarının olumsuz, %73.33'ünün tutumlarının ise olumlu olduğu tespit edilmiştir. Daha sonra ise STEM eğitimleri sonrası deney ve kontrol grubu puanları karşılaştırılmıştır. STEM eğitimleri deney grubunda STEM'e yönelik tutum puanlarının artmasına neden olmuştur. Kontrol grubunda ise tutum puanlarında düşüş görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: STEM, İlkokul, Bilim, Teknoloji
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify and examine the positive and negative attitudes that primary school students develop towards STEM education. To achieve this goal, the initial positive and negative pre-attitudes of 4th-grade primary school students towards STEM education were examined. Subsequently, the students were divided into groups: an experimental group and a control group. The control group received lessons using traditional methods, while the experimental group participated in two-week STEM education program. The STEM attitude scale was applied again to compare the groups. The study was designed using a descriptive survey model. The sample of this study consisted of 60 4th-grade students attending public primary schools in the Arnavutköy district of Istanbul during the 2023-2024 academic year. The data collection tool used in the study is the attitude scale developed by Yıldız and Özdemir (2022), which was used with the necessary permissions. The research findings indicated that at the beginning of the study, 16.66% of students had negative attitudes towards STEM education, while 73.33% had positive attitudes based on the pre-test results. After the STEM education program, the attitude scores of the experimental and control groups were compared. The STEM education program led to an increase in the STEM attitude scores of the experimental group, while a decrease in attitude scores was observed in the control group. KEYWORDS: STEM, Elementary School, Science Education, Science, Technology