Yapay zekâ ve tüketici davranışı
Artificial intelligence and consumer behaviour
- Tez No: 910291
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ ARMUTCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, yapay zekâ (YZ) destekli pazarlama unsurlarının tüketicilerin yeşil ürün satın alma davranışları üzerindeki etkisini kapsamlı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Çevresel sürdürülebilirlik ve yeşil tüketim bağlamında YZ‟nin potansiyeli, hem akademik literatürde hem de uygulamalı alanlarda önemli bir araştırma konusu olarak öne çıkmaktadır. Çalışmada, YZ‟nin etkileşim, bilgi, erişilebilirlik ve özelleştirme gibi pazarlama unsurlarının tüketicilerin bilinçli satın alma kararlarını nasıl şekillendirdiği ve yeşil ürünlere yönelik ilgiyi nasıl artırdığı araştırılmıştır. Araştırma kapsamında, nicel veri toplama araçlarından biri olan anket yöntemi ile Iğdır ilinde 334 tüketiciden veri toplanmıştır. Toplanan veriler SPPS 26 programı ve yapısal eşitlik modeli ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, YZ'nin çevresel sürdürülebilirliği teşvik etmede önemli bir araç olduğunu ortaya koymaktadır. YZ pazarlama unsurlarından etkileşim, bilgi, erişilebilirlik ve özelleştirmenin, tüketicilerin bilinçli satın alma kararları almasına katkıda bulunarak yeşil ürünlerin benimsenmesini ve satın alma niyetini artırdığı tespit edilmiştir. Çalışmanın teorik katkısı, YZ'nin yeşil pazarlama ve sürdürülebilirlik alanlarındaki potansiyelini vurgulamasıdır. Pratik açıdan ise, işletmelere ve politika yapıcılara YZ destekli çözümleri yeşil pazarlama stratejilerine nasıl entegre edebilecekleri konusunda yol göstermektedir. Gelecekteki araştırmalar, araştırmayı genişleterek Türkiye genelinde uygulaması, farklı kültürel bağlamlarda ve farklı yaş gruplarında YZ'nin yeşil tüketim üzerindeki etkisinin incelenmesi ve YZ'nin çevresel sürdürülebilirliğe katkısının uzun vadeli etkilerinin değerlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to comprehensively examine the impact of artificial intelligence (AI)-assisted marketing elements on consumers' green product purchasing behavior. The potential of AI in the context of environmental sustainability and green consumption stands out as an important research topic in both academic literature and applied fields. The study investigates how marketing elements of AI such as interactivity, information, accessibility and customization shape consumers' informed purchasing decisions and increase interest in green products. Within the scope of the research, data were collected from 334 consumers in Igdir province with the survey method, which is one of the quantitative data collection tools. The collected data were analyzed with SPPS 26 program and structural equation modeling. The results of the study reveal that AI is an important tool in promoting environmental sustainability. The AI marketing elements of interactivity, information, accessibility and customization were found to increase the adoption and purchase intention of green products by contributing to consumers' informed purchasing decisions. The theoretical contribution of the study is that it highlights the potential of AI in green marketing and sustainability. In practical terms, it provides guidance to businesses and policy makers on how they can integrate AI-enabled solutions into their green marketing strategies. Future research is recommended to extend the research and apply it across Turkey, to examine the impact of AI on green consumption in different cultural contexts and across different age groups, and to assess the long-term effects of AI's contribution to environmental sustainability.