Duygusal pazarlama ve bağış davranışı: Bağışçı motivasyonları temelinde bir pazar bölümlendirme çalışması
Emotional marketing, donation motivation and self relationship: A research on benefactor consumers
  1. Tez No: 910293
  2. Yazar: ZEYNEP BÜŞRA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF BOYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, duygusal pazarlamanın bağış motivasyonuyla ilişkisini ve tüketicilerin bağış motivasyonunda benlik duygusunun etkisini kapsamlı bir şekilde incelemektir. Bu doğrultuda bu çalışmada duygusal pazarlama ile bağış motivasyonu arasındaki ilişki, seçilen hedef kitle üzerinde duygusal pazarlamanın etkisi, tüketicide yardım kelimesinin oluşturduğu benlik etkisi, tüketicilerin bağış motivasyonuna etki eden faktörler araştırılacaktır. Ayrıca bu çalışma, tüketicide duygusal pazarlamanın etkisini de belirlemekte yardımcı olacaktır. Bunun yanında tüketicilerin bağış yaparken isim verme eğilimleri ve bu eğilimler ile tüketicinin benlik duygusu arasındaki ilişki kapsamlı bir şekilde incelenecektir. Bu amaçlar doğrultusunda duygusal pazarlamanın tanımı ve özellikleri, bağış çalışmalarında duygusal pazarlamanın nasıl etkili kullanılabileceği, bağış motivasyonu ve benlik duygusu konularında derinlemesine bilgi verilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to comprehensively examine the relationship between emotional marketing and donation motivation and the effect of the sense of self on consumers' donation motivation. In this regard, the relationship between emotional marketing and donation motivation on the selected target audience; The effect of emotional marketing, the ego effect created by the word help, and the factors affecting consumers' donation motivation will be investigated. Additionally, this study will help determine the impact of emotional marketing on consumers. In addition, consumers' tendencies to give names when donating and the relationship between these tendencies and the consumer's sense of self will be examined comprehensively. For these purposes, it is aimed to provide in-depth information on the definition and characteristics of emotional marketing, how emotional marketing can be used effectively in donation activities, donation motivation and sense of self.