Suriyelilerin eğitim alanına erişimi ve eğitimde karşılaşılan sorunlar: Gaziantep örneği
Access to education for Syrians and challenges faced in education: The case of Gaziantep
- Tez No: 910325
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY LEYLA KUZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma, Gaziantep'te yaşayan 15-18 yaş arası Suriyeli göçmen çocukların eğitime erişimlerini ve karşılaştıkları sorunların etkilerini incelemektedir. Araştırmada nitel veri toplama yöntemleri kullanılarak, derinlemesine mülakatlar ve görüşmeler yoluyla elde edilen veriler analiz edilmiştir. Sonuçlar, çocukların eğitime erişiminde ailelerinin ekonomik durumunun belirleyici olduğunu göstermektedir. Düşük gelir seviyeleri, eğitim masraflarını karşılamada zorluklara ve çocukların okulu bırakmasına yol açmaktadır. Ekonomik nedenlerle çalışmak zorunda kalan çocukların, eğitim ve iş arasında denge kurmakta zorlandığı ve bu durumun akademik başarılarını olumsuz etkilediği tespit edilmiştir. Dil engeli, çocukların dersleri anlamalarını zorlaştıran önemli bir faktör olarak öne çıkmıştır. Türkçe dil desteğinin eksikliği, çocukların dersleri takip etmelerini ve başarısını engellemektedir. Ayrıca, uyum sorunları göçmen çocukların eğitime erişiminde bir diğer kritik engel olarak belirlenmiştir. Yeni sosyal çevrede yabancılık hisseden çocuklar, sosyal dışlanma nedeniyle okula adaptasyonda zorlanmakta ve eğitim motivasyonlarını kaybetmektedir. Araştırma, dil kursları, maddi destekler ve sosyal uyum projeleri gibi bütüncül politikaların, göçmen çocukların eğitime katılımını artırmada ve topluma entegrasyonlarını sağlamada hayati önemde olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the educational access of Syrian migrant children aged 15-18 living in Gaziantep and the impacts of the challenges they face. Qualitative data collection methods were employed, and data obtained through in-depth interviews and discussions were analyzed. The findings reveal that the economic status of families is a key determinant of children's access to education. Low income levels result in difficulties in covering educational expenses and lead to school dropouts. It was found that children who are compelled to work for economic reasons struggle to balance education and work, which adversely affects their academic performance.Language barriers emerged as a significant factor that hinders children's understanding of lessons. The lack of adequate Turkish language support prevents children from following their classes effectively and achieving success. Additionally, adaptation issues were identified as another critical barrier to educational access for migrant children. In a new social environment, children feel alienated, and social exclusion hinders their school adaptation and decreases their motivation for education. The study emphasizes the importance of holistic policies such as language courses, financial support, and social integration projects in enhancing migrant children's participation in education and facilitating their integration into society. Such interventions are vital for helping children overcome the challenges they face and for promoting their successful integration into the community.