Eliciting cruise customers' memorable experience dimensions: A Computational social science approach
Kruvaziyer müşterilerinin hatırlanabilir deneyim boyutlarının ortaya çıkarılması: Hesaplamalı sosyal bilimler yaklaşımı
  1. Tez No: 910324
  2. Yazar: BATUHAN ÇULLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE ARABELEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Denizcilik, Turizm, İşletme, Marine, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 440
Özet
Kruvaziyer turizmi, yolcuların kruvaziyer güzergahı boyunca çeşitli temas noktalarıyla etkileşimlerinden kaynaklanan çok yönlü bir müşteri deneyimi sunmaktadır. Yürütülen tez çalışmasıyla, kruvaziyer turizminde müşteri deneyimi kavramı ve karmaşıklık teorisinden elde edilen iç görülerin entegrasyonu yoluyla kruvaziyer deneyimlerinin anlaşılması ve yönetilmesi için eksiksiz bir çerçeve oluşturmak amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda ileri veri analizi yöntemlerinden yararlanılmıştır. Çalışmada, kruvaziyer pazarlaması alanında yenilikçi metodolojik yaklaşımlardan biri olan Yapısal Konu Modellemesi (STM) kullanılmıştır. Kruvaziyer deneyimlerinde kritik temas noktalarını ifade eden altta yatan konuları ortaya çıkarma amacıyla kullanılan bu yöntemle 153.381 çevrimiçi müşteri yorumundan 35 benzersiz temas noktası belirlenmiştir. Bununla birlikte çalışmada, kişisel, sosyal, çevresel ve pazar bağlamlarının müşteri yorumlarındaki bu temas noktalarının akılda kalıcılığı üzerindeki etkileri de incelenmiştir. Analizlerin sonucunda, önceki gemi seyahati deneyimi, çocuk varlığı, gemi seyahati rotası ve gemi seyahati hattı segmenti gibi bağlamsal parametreler ile akılda kalan temas noktaları arasında önemli korelasyonlar olduğu ortaya koyulmuştur. Önemli temas noktalarının ve bağlamların değer yaratma veya yok etme üzerindeki etkisini değerlendirmek için karar ağacı yaklaşımı kullanılmıştır. Karar ağacı modeli yardımıyla, müşteri hizmetleri, personel etkileşimleri, bakım ve temizlik kavramları; değer yaratımı ve yıkımında önemli bağlamlar olarak ortaya konmuştur. Dolayısıyla çalışma, değer yaratımı veya kaybıyla sonuçlanan karmaşık temas noktası kombinasyonlarını ortaya çıkararak kruvaziyer yöneticileri için eyleme geçirilebilir bilgiler sağlamaktadır. Çalışmada elde edilen sonuçlar, müşteri deneyimi, epizodik bellek, karmaşıklık teorisi ve deneyim ekonomisi teorisinden kavramları bir araya getirerek kruvaziyer deneyimlerinin teorik olarak anlaşılmasını geliştirmektedir. Sonuç olarak bu tez çalışması, kapsamlı yapılandırılmamış tüketici yorumlarından önemli içgörüler elde etmede sofistike metin analitiği ve makine öğrenimi yöntemlerinin etkinliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Cruise tourism offers a multifaceted customer experience stemming from passengers' interactions with various touchpoints throughout their cruise journey. This doctoral thesis aims to provide a comprehensive framework for understanding and managing cruise experiences by integrating insights from the concept of customer experience in cruise tourism and complexity theory. To achieve this, advanced data analysis methods have been employed. The study utilizes Structural Topic Modeling (STM), one of the innovative methodological approaches in the field of cruise marketing. This method, used to uncover underlying topics representing critical touchpoints in cruise experiences, has identified 35 unique touchpoints from 153,381 online customer reviews. Furthermore, the study examines the effects of personal, social, environmental, and market contexts on the memorability of these touchpoints in customer reviews. The analysis reveals significant correlations between contextual parameters such as previous cruise experience, presence of children, cruise route, and cruise line segment, and the memorable touchpoints. To assess the impact of key touchpoints and contexts on value creation or destruction, a decision tree approach is employed. The decision tree model identifies customer service, staff interactions, and maintenance and cleanliness as crucial contexts in value creation and destruction. Thus, the study provides actionable insights for cruise managers by revealing complex touchpoint combinations that result in value creation or loss. The findings of the study enhance the theoretical understanding of cruise experiences by bringing together concepts from customer experience, episodic memory, complexity theory, and experience economy theory. In conclusion, this doctoral thesis demonstrates the effectiveness of sophisticated text analytics and machine learning methods in deriving significant insights from extensive unstructured consumer reviews.