Yargıtay içtihatları ışığında kefalet sözleşmesinde şekil şartı
The requirement of form in the suretyship agreement in the light of judicial precedents
  1. Tez No: 910328
  2. Yazar: MEHMET ALİ SİPAHİOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH AKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Türk Dil Kurumu sözlüğünde;“Birinin borcunu ödememesi veya verdiği sözü yerine getirmemesi durumunda bütün sorumluluğu üzerine alma durumu, kefillik”olarak tanımlanan kefalet sözlük anlamından da anlaşılacağı üzere kefil olana sorumluluk yükleyen bir kişisel teminat müessesidir. Kefilin şahsen yükümlülük altına girdiği kefalet sözleşmesinde, sorumluluğu alacaklıya karşı olup, sorumluluğun konusunu ise esas borçlunun borcunu ifa etmemesinin neticeleri oluşturmaktadır. İktisadi yaşamda sıklıkla karşılaşılan kişisel teminatlardan biri olan kefalet akdinde kefil, genellikle karşılıksız olarak sorumluluk altına girmektedir. Menfaati bulunmadan sorumluluk üstlenen kefil eylemiyle ne tür bir sorumluluk altına girdiği hususunda düşünceye sevk edilmeli ve malumat sahibi olmalıdır. Yasa koyucu menfaatsiz olarak sorumluluk üstlenen kefilin bilinçsizce karar vermesine engel olmak, kefili üstlendiği yükümlülük hakkında uyarmak maksadıyla kefalet senedinde hangi unsurların bulunacağı, belirli hususların kefilin elinin ürünü olması gerektiğini içeren sıkı şekil koşulları belirlemiştir. İşbu çalışma ile 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu kapsamında kefalet sözleşmesinde şeklin amacı, içeriği, niteliği, kapsamı ve şekle aykırılık halleri, Yargıtay'ın içtihatlarıyla birlikte irdelenerek değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Suretyship, which is defined in the dictionary of the Turkish Language Association as“the state of taking full responsibility in case someone fails to pay his debt or fulfill his promise, surety”, is a personal guarantee institution that imposes responsibility on the surety, as is evident from its dictionary meaning. In the suretyship contract, where the surety is personally liable, his/her responsibility is against the creditor, and the subject of the responsibility is the consequences of the principal debtor's failure to fulfill his/her obligation. In a suretyship contract, which is one of the most frequently encountered personal guarantees in economic life, the surety is generally under a gratuitous liability. The surety who assumes responsibility without any interest should be encouraged to think about what kind of responsibility he/she is under by his/her action and should be informed about it. In order to prevent the surety who assumes responsibility without any interest from making an unconscious decision and to warn the surety about the obligation he/she has assumed, the legislator has regulated strict formal conditions including which elements should be included in the surety bond and certain matters should be the product of the surety's hand. Within the scope of the Turkish Code of Obligations No. 6098, the purpose, content, nature, the cases of violation and scope of the form in the surety agreement will be analyzed and evaluated together with the case law of the Court of Cassati