Yargıtay içtihatları ışığında iş kazası ve meslek hastalığı sigortası
Work accident and occupational disease insurance under the light of the judgements of the Supreme Court
  1. Tez No: 204469
  2. Yazar: AYŞE ÖZLEM DEĞİRMENCİOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM SUBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZETş kazası işçinin işyerinde ve eklentilerinde işverenin otoritesi altındabulunduğu sırada onun için ifa ettiği işten dolayı, dıştan gelen bir etkenleaniden meydana gelen bir olay sonucu uğradığı kazadır. Ayrıca işçinin işi ilekaza arasında uygun nedensellik bağı bulunması gerekir. Bunun dışındaişyerinde meydana gelmemekle beraber işyerine toplu taşıma araçları ilegelip giderken veya iş icabı işçinin işyeri dışına görevli gönderildiğizamanlarda veya emzikli sigortalı kadının çocuğuna süt vermek için ayrılanzamanlarda meydana gelen kazalarda iş kazası tanımına girmektedir.Kazadan söz edebilmek için işçinin bedensel veya ruhsal bir zarara uğramasışarttır. Meslek hastalığı ise sigortalının çalıştığı işyeri şartlarından dolayıuğradığı geçici veya sürekli hastalık, sakatlık veya ruhi arıza halleri biçimindetanımlanmıştır.şveren işçiyi gözetme borcunun bir sonucu olarak, işyerlerinde iş sağlığıve güvenliği önlemlerini almak zorundadır. şveren, iş kazası ve meslekhastalıklarının oluşmaması için, halin icabı olarak kendisinden beklenengerekli iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini almış ise, artık işvereninsorumluluğundan söz edilemeyeceği düşünülebilir.Çalışanların sağlığını tehlikeye sokabilecek kaza ve hastalıklarınönlenmesi, iş sağlığı ve güvenliği konusunda alınacak önlemlerle mümkündür.ş kazalarına ve meslek hastalıklarına yol açan nedenlerin ortadankaldırılması konusunda oldukça geniş bir mevzuat oluşturulmuş olmasınakarşılık,, iş kazalarına engel olunamamıştır. Bunun nedeni ise, bu normlarınetkin bir biçimde uygulanamaması, denetim yetersizliği ve konuya çağdaş biranlayışla yaklaşılmamasıdır.VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACTWorkplace accident is the type of accident that the employee is involvedin as a result of an outside effect when he or she is working in or around theworkplace under the authority of the employer for whom he or she is doing a job.Besides, there must be an appropriate casual relationship between the work ofthe employee and the workplace accident. In addition, even though the accidentdoes not happen in the workplace, a workplace accident is also described as anaccident if employee commute by public transport during his or her duty outsideor during the time when the insured mother nurses her baby. It is essential thatthe employee has to suffer from physical or mental harm to define“accident”.Work related disease is defined as a temporary or permanent disease,disablement, mental defect occure because of working conditions.The employer must take workplace safety and health precaution becausehe or she -as an employer- must keep his or her employee safe from injury,damage or loss. If the employer takes the necessary workplace safety andhealth precautions expected from him or her, it can be considered that theresponsibilities of his or her cannot be mentioned.With preventing accidents and occupational diseases it is possible toprotect the health and the safety of the employees. Despite comprehensiveregulations concerning avoding causes of workplace accidents and workoccupational related diseases, workplace accidents cannot be prevented. Thereason for this is not being able to implement those rules effectively, lack ofcontrol and not having a modern point of view on the issues.VII