Lactobacillus plantarum ve lactobacillus paracasei'nin pfapa atak sıklığı ve şiddeti üzerine etkisi
The effect of lactobacillus plantarum and lactobacillus paracasei on pfapa attack frequency and severity
  1. Tez No: 910346
  2. Yazar: ELİF SELCEN YABANCI ERTEN
  3. Danışmanlar: UZMAN SEMA YILDIRIM, DOÇ. DR. FATİH HAŞLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
PFAPA (Periyodik Ateş, Aftöz Stomatit, Farenjit ve Adenit) sendromu kendi kendini sınırlayan çocukluk çağının en sık görülen periodik ateş sendromudur. Çalışmamızda PFAPA tanılı hastalarda probiyotik kullanımının atakları önleme ve hastalığın şiddeti üzerindeki etkinliği ve alternatif tedavideki yerinin araştırılması amaçlanmıştır. Ocak 2019– Haziran 2024 tarihleri arasında Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Çocuk Romatoloji Polikliniği'nde PFAPA tanısı ile takip ve tedavisi yapılan hastaların dosyaları retrospektif olarak incelendi. En az 3 ay kolşisin profilaksisi alan hastalar birinci grup ve en az 3 ay probiyotik (Lactobacillus Plantarum ve Lactobacillus Paracasei) profilaksi tedavisi alanlar ise ikinci grup olmak üzere, tedaviden önceki son 3 ay ve tedaviden sonraki ilk 3 ay özellikleri karşılaştırıldı. Yüz otuz hastanın %68.5'i (n=89) erkek idi. Hastaların başvuru anındaki yaşı 55.5  23.6 ay, ilk atak zamanı medyan (min-max) 30 (2-90) ay, tanı yaşı 53.8  23.3 ay, ilk ataktan tanıya kadar geçen süre medyan (min-max) 18 (2-98) aydı. Atak süresi medyan (min-max) 4 (1-10) gün ve ataklar arasındaki süre 20 (7-90) gündü. Hastaların %32.3 (n=42)'ünde atak tetikleyici faktör olup, en sık enfeksiyon (%16.2, n=21) idi. Hastaların %65.4 (n=85)'ünün ailesinde periyodik ateş öyküsü ve %43.8 (n=57)'inin ailesinde tonsillektomi öyküsü vardı. Genetik analiz çalışılan 86 hastanın %50 (n=43)'sinde MEFV gen mutasyonu saptandı. Atakta ateş dışında en sık görülen 3 semptom boğaz ağrısı (%99.2, n=129), lenfadenit (%76.2, n=99), ve karın ağrısı (%60.8, n=79) idi. Kolşisin grubunda lenfadenit, karın ağrısı ve oral aftın görülme sıklığı tedavi sonrasında tedavi öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük saptandı (p=0.003, p=0.035, p=0.001, sırasıyla). Probiyotik grubunda ise lenfadenitin görülme sıklığı tedavi sonrasında tedavi öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük saptandı (p=0.031). ÜSYE tanısı ile antibiyotik kullanılan gün sayısı hem kolşisin hem de probiyotik grubunda tedaviden sonra tedaviden öncesine göre 17 anlamlı derecede azaldı (p< 0.001, p< 0.001, sırasıyla).
Özet (Çeviri)
PFAPA (Periodic Fever, Aphthous Stomatitis, Pharyngitis, and Adenitis) syndrome is the most common self-limiting periodic fever syndrome of childhood. This study aimed to investigate the effectiveness of probiotics in preventing attacks and reducing the severity of the disease in patients diagnosed with PFAPA, as well as its role as an alternative treatment. The medical records of patients diagnosed with and treated for PFAPA at the Pediatric Rheumatology Outpatient Clinic of Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital between January 2019 and June 2024 were retrospectively reviewed. Patients who received colchicine prophylaxis for at least 3 months were classified as Group 1, and those who received probiotic prophylaxis (Lactobacillus plantarum and Lactobacillus paracasei) for at least 3 months were classified as Group 2. The characteristics of the last 3 months before treatment and the first 3 months after treatment were compared. Of the 130 patients, 68.5% (n=89) were male. The patients' mean age at presentation was 55.5 ± 23.6 months, with a median (min-max) age of first attack at 30 (2-90) months, mean age at diagnosis of 53.8 ± 23.3 months, and median (min-max) time from first attack to diagnosis of 18 (2-98) months. The median (min-max) attack duration was 4 (1-10) days, and the interval between attacks was 20 (7-90) days. Triggering factors for attacks were identified in 32.3% (n=42) of patients, the most common being infections (16.2%, n=21). A family history of periodic fever was present in 65.4% (n=85) of patients, and 43.8% (n=57) had a family history of tonsillectomy. Among 86 patients who underwent genetic analysis, 50% (n=43) had MEFV gene mutations. Apart from fever, the three most common symptoms during attacks were sore throat (99.2%, n=129), lymphadenitis (76.2%, n=99), and abdominal pain (60.8%, n=79). In the colchicine group, the frequency of lymphadenitis, abdominal pain, and oral aphthous ulcers significantly decreased after treatment compared to before treatment (p=0.003, p=0.035, and p=0.001, respectively). In the probiotic group, the 19 frequency of lymphadenitis also significantly decreased after treatment (p=0.031).