Tip 2 diyabetli obez bireylerde reiki uygulamasının tedaviye uyum, yeme davranışları ve metabolik değerler üzerine etkisi
The effect of reiki practice on treatment compliance,eating behaviors, and metabolic values in obese individuals with type 2 diabetes
- Tez No: 910349
- Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN OLGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, Tip 2 diyabetli obez bireylerde Reiki uygulamasının metabolik parametreler, yeme davranışları, kaygı düzeyi ve diyabet tedavisine uyum üzerindeki etkilerini değerlendirilmesi ve Diyabet Tedavi Uyum Ölçeği'nin Türkçe diline uyarlanarak geçerlilik ve güvenilirlik analizlerinin yapılması amacıyla yapıldı. Araştırma iki aşamada gerçekleştirildi. Birinci aşamada, Diyabet Tedavi Uyum Ölçeği'nin Türkçe'ye uyarlanma çalışması 214 hasta ile tamamlandı. Ölçeğin dil ve kapsam geçerliliği analiz edildi, uzman görüşleri alınarak Kapsam Geçerlilik İndeksi (KGİ) hesaplandı. Yapı geçerliliği doğrulayıcı faktör analizi (DFA) ile değerlendirilerek, güvenilirlik analizleri yapıldı. İkinci aşamada ise, randomize kontrollü deneysel bir tasarımla, 74 Tip 2 diyabetli obez birey (37 kontrol, 37 girişim) üzerinde 12 haftalık takiple Reiki uygulamasının etkileri incelendi. Veri toplamak için Diyabet Tedavi Uyum Ölçeği, Üç Faktörlü Beslenme Anketi ve Spielberg Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği kullanıldı. Girişim grubundaki hastalara 12 hafta boyunca haftada bir kez 50-60 dakikalık Reiki seansları uygulandı. Diyabet Tedavi Uyum Ölçeği'nin KGİ değeri 0.90 bulundu, Cronbach Alfa güvenilirlik katsayısı 0.891 olarak tespit edildi. DFA sonuçları ölçeğin tek faktörlü yapısını doğruladı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effects of Reiki practice on metabolic parameters, eating behaviors, anxiety levels, and adherence to diabetes treatment in obese individuals with Type 2 diabetes and to adapt the Diabetes Treatment Adherence Scale into Turkish, analyzing its validity and reliability. The research was conducted in two phases. In the first phase, the Turkish adaptation of the Diabetes Treatment Adherence Scale was completed with 214 patients. The scale's linguistic and content validity were analyzed, and the Content Validity Index (CVI) was calculated based on expert opinions. Construct validity was assessed through Confirmatory Factor Analysis (CFA), and reliability analyses were conducted. In the second phase, using a randomized controlled experimental design, the effects of 12-week Reiki practice were examined in 74 obese individuals with Type 2 diabetes (37 in the intervention group and 37 in the control group). Data were collected using the Diabetes Treatment Adherence Scale, the Three-Factor Eating Questionnaire, and the Spielberger State-Trait Anxiety Inventory. Patients in the intervention group received weekly 50–60 minute Reiki sessions for 12 weeks. The CVI of the Diabetes Treatment Adherence Scale was found to be 0.90, and the Cronbach's alpha reliability coefficient was 0.891. CFA results confirmed the single-factor structure of the scale.