Cuprizonla indüklenmiş sıçan multipl skleroz modelinde çinko eksikliği ve desteğinin corpus callosum dokusundaki moleküler fonksiyonlar üzerine etkileri
Effects of zinc deficiency and supplementation on molecular functions in corpus callosum tissue in a cuprizone-induced rat multipl sclerosis model
- Tez No: 910458
- Danışmanlar: PROF. HALUK GÜMÜŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, cuprizonla indüklenmiş sıçan Multipl Skleroz (MS) modelinde çinko eksikliği ve desteğinin corpus callosum dokusundaki moleküler fonksiyonlar üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Çalışma Wistar cinsi 46 adet erişkin erkek sıçanlar üzerinde gerçekleştirildi. Çalışmada kullanılan hayvanlar 5 gruba (G) ayrıldı (Kontrol 6, diğer gruplar 10). G1, Kontrol. G2, Sham-MS: Sıçanlara Cuprizon'nun içinde çözüldüğü Karboksi-metil-seluloz (KMS) çözeltisi günlük yem tüketiminin %1'i oranında 8 hafta boyunca günlük olarak gavaj yoluyla verildi. G3, 4 ve 5'teki hayvanlara 8 hafta boyunca günlük olarak yem tüketiminin %1'i oranında cuprizon, KMS solusyonu içerisinde gavaj yoluyla verilerek MS oluşturuldu. G4 çinko eksik (50 µg/kg çinko) diyetle beslendi. G5'e intraperitoneal (ip) çinko sülfat (5 mg/kg/gün) takviyesi yapıldı. Hayvanlarda MS oluşumu Rotarod testleri ve Myelin Basic Protein (MBP) gen ekspresyon analiziyle belirlendi. Uygulamaların bitiminde sakrifiye edilen hayvanların corpus callosum doku örneklerinde MBP, Nogo-A, NgR, NZF2b, ZnT3, ZnT4, SESN2, Klotho, MiRNA300 ve MiRNA450 Real-Time-PCR yöntemi ile tayin edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of zinc deficiency and supplementation on the molecular functions of the corpus callosum tissue in a cuprizone-induced rat Multiple Sclerosis (MS) model. The study was carried out on 46 adult male rats of the genus Wistar. The animals used in the study were divided into 5 groups (G) (Control 6, other groups 10). G1, Control. G2, Sham-MS: Carboxy-methyl-cellulose (KMS) solution in which Cuprizon was dissolved was given to rats by gavage daily for 8 weeks at the rate of 1% of daily feed consumption. MS was formed by giving 1% of the daily feed consumption cuprizon in KMS solution by gavage to the animals in G3, 4 and 5 for 8 weeks. G4 was fed with a zinc deficient (50 µg/kg zinc) diet. G5 was given intraperitoneal (ip) zinc sulfate (5 mg/kg/day) supplementation. MS formation in animals was determined by Rotarod tests and Myelin Basic Protein (MBP) gene expression analysis. MBP, Nogo-A, NgR, NZF2b, ZnT3, ZnT4, SESN2, Klotho, MiRNA300 and MiRNA450 were determined by Real-Time-PCR method in corpus callosum tissue samples of sacrificed animals at the end of the treatments.