Kolektif liderlik: Halay başı / sergovend
Collective leadership: Leader of halay / sergovend
  1. Tez No: 939639
  2. Yazar: ZOZAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BELMA OĞUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Halk Bilimi (Folklor), Ballet and Dance, Folklore
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Performans Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Danslar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Tezin ana konusu, geleneksel halay dansları çerçevesinde Diyarbakır yöresindeki halaylarda“halay başı / sergovend”rolü ve bu rolün kolektif liderlik dinamikleri ile ilişkisini incelemektir. Çalışmada, halay başının performansındaki rolü ve bu rolün halayın kolektif dinamiği üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Tezin amacı, Diyarbakır özelinde halay danslarının içindeki liderlik özelliklerini ve halay başının bu bağlamdaki işlevini analiz etmektir. Ayrıca, geleneksel dansların öğretiminde uygulanacak yöntemler ve bu bağlamda sahneleme yaklaşımının nasıl olabileceğine dair öneriler sunmak, araştırmanın hedefleri arasında yer almaktadır. Halay başı olma isteği ve bu isteğin arkasındaki sosyal dinamiklerin anlaşılması, bu tez çalışmasının önemli bir başka yönüdür. Tezde halaylar, Diyarbakır'da düğünler başta olmak üzere, sosyal etkinlikler, On Gözlü Köprü gibi kültürel mekanlar, yarışma, BÜFK ve BGST gibi farklı sahneleme anlayışları üzerinden incelenmiştir. Diyarbakır'da yapılan saha araştırmalarındaki gözlem ve görüşmeler, halayların nasıl bir topluluk dinamiği oluşturduğunu ve katılımcıların sosyal etkileşimlerini nasıl etkilediğini anlamaya yardımcı olmuştur. Özellikle halayların kadın-erkek grupları içerisinde ve farklı mekânlarda nasıl icra edildiği, bu ritüel ve sosyal yapı içerisindeki bireylerin rollerinin ve kimliklerinin nasıl şekillendiği üzerinde durulmuştur. Çalışmada, geleneksel ortamlarda, modern düğünlerdeki dans geçişleri, müziğin ve halay başının rolü gibi unsurlar analiz edilmiştir. Bu bağlamda, katılımcıların dans sırasında etkileşimleri, halay başının liderlik özellikleri ve sosyal motivasyonları incelenmiştir. Ayrıca çocuk halay başları üzerinden, çocukların halayları öğrenme süreçleri ve gelenekler arasında nasıl bir bağ kurulabileceği de örnek olarak gösterilmiştir. Çocuk halay başları üzerindeki örneklemler, halayların aktarım süreçlerinin anlaşılmasına katkı sağlamıştır. Tezde beceri, halay başı liderliğinin önemli bir bileşeni olarak tanımlanmaktadır. Halay başının, grup içindeki performansı ve liderlik rollerini etkileyen bazı spesifik becerilere sahip olması gerektiği vurgulanmaktadır. Bu bağlamda beceri, sadece dansın icrasındaki fiziksel becerilerle sınırlı kalmayıp aynı zamanda sosyal etkileşim, iletişim ve grup dinamiklerini yönetme becerileri olarak geniş bir çerçevede ele alınmaktadır. Halay başının performans dinamikleri, grup motivasyonu ve grubun enerjisini yönlendirme kabiliyeti“Akış”kuramı üzerinden incelenerek analiz edilmiştir. Akış kuramı üzerinden yapılan incelemenin; 'dans terapisi', 'psikoloji ve dans' gibi farklı alanlara fikirler sunacağı ve çalışmalara alan yaratacağı düşünülmektedir. Bu tez çalışmasının halay dışındaki farklı dans disiplinleri üzerine de, baş dansçı, dansta liderlik, solo performans, dansta doğaçlama ve grup dinamiklerinin incelenmesi üzerine fikirler sunabileceği, daha geniş kapsamlı çalışmalara evrilebileceği öngörülmektedir. Halay başı, grubun enerjisini yönlendirme, katılımcıları motive etme ve kolektif psikolojiyi yönetme kabiliyeti ile öne çıktığı için bu liderlik becerisi, toplumsal ihtiyaçlar doğrultusunda kendini gösterebilmektedir. Bu nedenle, halay başı performansının toplumda nasıl bir değer yaratabileceği ve bu performansların profesyonelleşme durumu da araştırma kapsamındadır. Bu çalışmanın sadece geleneksel dans literatürüne değil, aynı zamanda liderlik, iletişim, grup dinamikleri ve akış deneyimi alanlarına da katkı sağlayacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main topic of the thesis is to examine the role of“leader of halay / sergovend”in traditional halay dances in Diyarbakır region and its relationship with collective leadership dynamics. In the study, the role of the leader of halay in the performance and the effects of this role on the collective dynamics of the halay are investigated. Apart from the fact that the halays have characteristic differences in their performances in different regions, it would not be out of place to say that in every region there is a halay leader, that is, a group leader, who leads the halay group. The head of the group is the person who manages the group, the musician, the space and the time in the halay, and is the leader who is followed and therefore imitated. The leadership of the halay head in halay refers to a collective leadership approach that is carried out jointly by a group, not just by a single person. The leadership here is not on the shoulders of a single person but is distributed by all group members. Collective leadership is further strengthened by the power of individuals who put aside their individual identities and unite around the group identity. Collective leadership is characterized by an“equal”assessment of the skill and contributions of all individuals. It is important for the leader to have different characteristics and skills compared to the other members of the group, to be able to direct the group, to keep it together and to ensure that it does not fall apart. The responsibilities of the leader, who is in the leading role among the group members, increase at this point. When the status of leadership within the group is associated with the head of the halay, the status and role situation explained on the phenomenon of leadership appears in halays. Leader of the halay; - Bringing the group together, - Increasing group motivation, - Inspiring the group, - To act in a harmonious way, - Determining the rhythm, with such examples, it constitutes a model for leadership in terms of directing performance. In the thesis, skill is defined as an important component of halay leader. It is emphasized that the halay leader should have some specific skills that affect the performance and leadership roles within the group. In this context, skills are not only limited to physical skills in the performance of the dance but are also considered in a broad framework as skills in social interaction, communication and managing group dynamics. The halay leader's performance dynamics, group motivation and ability to direct the energy of the group were analyzed through the“Flow”theory. An analysis of the experiences of various leader of halay in Diyarbakır during the process of becoming a leader of halay and solo performance shows that the process they call“that moment”, which defines the state of entering the flow during the performance, is not continuous, but can be experienced as a situation that emerges with a collective energy depending on many factors in the environment. It is thought that the analysis made through flow theory will provide ideas to different fields such as 'dance therapy', 'psychology and dance' and create a field for studies. In this thesis, halays are analyzed in Diyarbakır through social events, especially weddings, cultural venues such as On Gözlü Köprü, and different staging approaches such as competitions, BÜFK and BGST. Observations and interviews during the field research in Diyarbakır helped to understand how halays create a community dynamic and how they affect the social interactions of the participants. In particular, the study focuses on how halays are performed within groups of men and women and in different spaces and how the roles and identities of individuals are shaped within this ritual and social structure. The study analyzed elements such as dance transitions in traditional settings and modern weddings, the role of music and the role of the halay leader. In this context, participants' interactions during the dance, the leadership qualities of the halay leader and their social motivations were analyzed. In addition, the process of children's learning of halays and how they can be linked to traditions was also illustrated, which contributed to the understanding of the transmission processes of halays. The Diyarbakır-specific examples in the field studied are based on Kurdish, Zaza and Dom communities. The person who leads the halay and directs the halay performance is called the“halay başı”, but Kurds, Doms and Zaza living in Diyarbakır often refer to the leader of halay as“sergovend”in their language. In addition to forming the research samples from ordinary people, the study also includes many individuals in Turkey who are interested in traditional dances -especially the halay- as well as those who have worked or are currently working on the subject. The methodology used in the research focuses on the group dynamics of the halay, the leadership processes of the halay leader and ıt is based on a qualitative research approach to understand collective interaction. The study uses personal interviews, video and news content as data collection methods while analysis, observation and literature review methods were also utilized. A list of questions to be used in the interviews has been prepared and is included in the appendices of this study. In addition to the predetermined questions, the interviews were conducted in a semi-structured format to allow for flexibility during the conversations. The data obtained from the interviews and field studies were interpreted using a descriptive method and various tables were created in an effort to concretize the findings. In Diyarbakir video recordings and visual captured on-site, specifially during weddings, henna, engagement ceremonies and touristic entertainments events. With the data obtained, the role of the halay leader in the dance was analyzed analogically through leadership theories by establishing relational frameworks. In Diyarbakır Dengbêj home, interviews were conducted with four different dengbêjs on the relationship between dengbêj and halay leader / sergovend in the traditional govends of Diyarbakır. In addition, in-depth interviews were conducted with four Dom musicians in Diyarbakır to understand the relationship between the halay leader / sergovend and the musician. To examine, discuss and analyze the leadership in halay through the lens of artistic staging practices, interviews were conducted with various individual regarding performances by BÜFK, BGST and in competitive context. Although the interviews in this study were primarily conducted with people in Diyarbakır, a total of twenty-three people were interviewed in Mardin, Bitlis, Van, Hakkari, İstanbul provinces, both artistically working on the halay and sharing their experiences and knowledge about the region. It is envisaged that this thesis may evolve into more comprehensive studies on different dance disciplines other than the halay, offering ideas on the lead dancer, leadership in dance, solo performance, improvisation in dance and the examination of group dynamics. Since the halay leader stands out with his / her ability to direct the energy of the group, motivate the participants and manage the collective psychology, this leadership skill can manifest itself in line with social needs. For this reason, the research also examines how halay leader performances can create value in society and the professionalization of these performances. It is thought that the issue of professionalization of halay leading performance in halay is quite new. However, it is foreseen that if the transmission of halay leading to future generations is not ensured, people who are seen as good performers by the public may be invited to weddings for a fee and this situation may become widespread. The absence of a leader in social rites of passage not only affects the failure of the performance, but also the inability of the community to come together and the participants to achieve emotional satisfaction and a sense of unity. It can also lead to a loss of individual sense of being part of the community. It is thought that the field research on the professionalization process of the halay leader, along with the findings obtained, will contribute a new dimension to the literature by opening up fresh discussions on the notion of leadership in traditional dance practices. It is believed that this study will contribute not only to the traditional dance literature but also to the fields of leadership, communication, group dynamics, and flow experience.