Defining best compaction techniques and cold longitudinal joint bonding solutions for roller-compacted concrete (RCC) pavements based on analytical and experimental analyses
Analitik ve deneysel analizlere dayalı olarak silindirle sıkıştırılmış beton (SSB) kaplamalar için en iyi sıkıştırma teknikleri ve boylam soğuk derz bağlanma çözümlerinin belirlenmesi
- Tez No: 910490
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET VEFA AKPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Soğuk boyuna derzler, bir yol kaplama yapısının en zayıf elamanları olarak kabul edilir. Bitümlü sıcak karışım asfalt (BSK) kaplamalarda dayanıklı boyuna derzler için en uygun yapım tekniklerini ele alan sınırlı sayıda araştırma bulunmakla birlikte, silindirle sıkıştırılmış beton (SSB) kaplamalar için belirgin bir çalışma mevcut değildir. Bu tez, SSB kaplamalarda soğuk derzlerin (90°, 60°, 45°, 30°, tek kademeli kama-N1, çift kademeli kama-N2) ideal geometrik düzenlemelerini sıkışabilirlik ve mekanik özellikler açısından araştırmaktadır. Ayrıca soğuk boyuna SSB derzlerinin kenetlenme performansını incelemekte ve hangi takviye malzemesinin (püskürtme su -W, çimento bulamacı-S, epoksi esaslı tamir harcı-E) daha iyi sonuçlar verdiğini değerlendirmektedir. Çeşitli sonlu eleman analizleri ve laboratuvar deneylerinden yararlanılmıştır. SSB'ye %1 polipropilen lif katılması, eğilme dayanımını (MR) %15 kadar artırmış ancak basınç dayanımını önemli ölçüde artırmamıştır. Tüm alternatifler arasında, soğuk derzsiz olarak dökülen modeller genel performans açısından en iyi sonuçları vermiş, taze (bir döküm) boyuna derzlerin mümkün olduğunca ilk tercih olması gerektiğini göstermiştir. Takviye yöntemlerinin derz kenetlenme performansı üzerindeki fayda sıralaması, takviyesiz örnekler (NO) ile karşılaştırıldığında şu şekildedir: E > S > W > NO. En iyi sıkışma performans sıralaması, 90° > 60° > N2 > N1 > 45° > 30° ve en yüksek MR değerleri sıralaması 90° ≥ 45° > 60° > N1 > 30° > N2 şeklindedir. E genellikle yalın SSB örneklerinde en iyi MR sonuçlarını verirken, lif takviyeli örneklerde aynı faydayı sağlamamıştır. Maliyet-fayda analizi, S ve W'nin, E ye göre daha tercih edilebilir olduğunu açıkça göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Cold longitudinal joints are the weakest elements in any pavement structure. Limited research has addressed techniques for durable longitudinal joints in hot-mix asphalt (HMA) pavements, but no specific study exists for roller-compacted concrete (RCC) pavements. This thesis investigates the ideal geometric arrangements of cold joints (90°, 60°, 45°, 30°, notched wedge-N1, doubly-notched wedge-N2) for RCC pavements in terms of compactability and mechanical properties. It also examines the bonding performance of cold longitudinal RCC joints and evaluates which reinforcement material (water spraying-W, cement slurry-S, epoxy-based repair mortar-E) yields better results. Several finite element analyses (FEA) and lab experiments were employed. Incorporation 1% polypropylene fiber to RCC raised the rupture modulus (MR) by about 15% without significantly boosting compressive strength. Of all alternatives, models cast as a whole, without cold joints, gave the best overall performances, indicating fresh longitudinal joints should be the first choice whenever possible. The hierarchical benefit of joint interface reinforcement methods, compared to samples without reinforcement (NO), was: E > S > W > NO. The best compaction performance order obtained from FEAs was: 90° > 60° > N2 > N1 > 45° > 30°. The order of the highest MR values was: 90° ≥ 45° > 60° > N1 > 30° > N2. While the E generally yielded the best MR results in plain RCC samples, it did not provide the same benefit in fiber-reinforced samples. A cost-benefit analysis manifestly suggests that methods S and W are preferable to the E.