Mühendishane-i Bahri-i Hümayun'dan II. Meşrutiyet'e kadar Osmanlı batılılaşma dönemi eğitimi ve yeni eğitim kurumları
Ottoman westernization period education and new educational institutions from the Imperial Naval Engineering School to the Second Constitutional Era
- Tez No: 910491
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKİF FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
“Mühendishâne-i Bahrî-i Hümâyun'dan II. Meşrûtiyet'e kadar Osmanlı Batılılaşma Dönemi Eğitimi ve Yeni Eğitim Kurumları”konulu araştırma ile 19. yüzyılda Osmanlı Devleti'nde oluşturulan çağdaş yeni eğitim kurumlarına değinilmiş ve eğitim-öğretim faaliyetlerine yer verilmiştir. Araştırmamızın temel amacı 19. yüzyılda, Osmanlı Devleti'ndeki yeni eğitim kurumlarının hangi ihtiyaçlara binaen kurulduğunu, niteliklerinin neler olduğunu ele almaktır. I. Abdülhamid döneminden I. Meşrûtiyet'in sonuna kadar olan zaman aralığında eğitim alanında önemli gelişmeler olmuştur. Bu yüzyılda devletin genel eğitimi uygar ve çağdaşlıktan uzak kalarak, devrin ihtiyaçlarına cevap vermede yetersiz kalınca modernleşme yönünde atılımlar yapılmış ve bu girişimler, 19. yüzyıldan itibaren ivme kazanmıştır. Bu amaca yönelik olarak tesis edilen okullar tanıtılırken kronolojik sıralama dikkate alınmıştır. Bu çalışmanın genel amacı ise I. Abdülhamid döneminden II. Meşrûtiyet dönemine kadar açılan okulları modernleşme açısından incelenmesinin sağlanmasıdır. Osmanlı Devleti'nin 19. yüzyıl Batılılaşma sürecini bir de eğitim kurumları açısından incelemek istenilmektedir. Önceki yıllarda açılan eğitim kurumlarının, daha sonraki dönemlerde açılan eğitim kurumlarına pek çok katkısı bulunmaktadır. II. Mahmud döneminde açılan Mekteb-i Harbiye-i Şâhâne (1835), günümüzde Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde Kara Harp Okulu adıyla eğitimine devam etmektedir. Bunun dışında Sultan Abdülmecid döneminde kurulan Mekteb-i Mülkiye-i Şâhâne (1858) de, günümüzde Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin temelini oluşturmaktadır. Örnek olarak verilen bu eğitim kurumları günümüzde de eğitim faaliyetlerine devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
From Mühendishane-ı Bahri-ı Hümayun II. 19 With research on Education and New Educational Institutions of the Ottoman Period of Westernization until the Constitutional Monarchy". the modern new educational institutions created in the Ottoman Empire in the century were mentioned and educational activities were included. The main purpose of our research is 19. it is to consider what needs the new educational institutions in the Ottoman Empire were established based on in the century, what their qualities are. I. From the period of Abdulhamid I. In the December period until the end of the Constitutional Period, there have been significant developments in the field of education. In this century, when the general education of the state remained far from civilized and modern, inadequate to meet the needs of the era, breakthroughs were made in the direction of modernization, and these initiatives were implemented in the 19th century. it has gained momentum since the century. Chronological order was taken into consideration when introducing the schools established for this purpose. The general purpose of this study is I. From the period of Abdulhamid II. It is to ensure that schools opened before the constitutional period are examined in terms of modernization. The 19th of the Ottoman Empire. it is also desired to examine the century-long westernization process from the point of view of educational institutions. Educational institutions opened in previous years have many contributions to educational institutions opened in later periods. II. The Mekteb-i Harbiye-i Şahane (1835), which was opened during the reign of Mahmud, continues its education today under the name of the Black Military Academy within the National Defense University. Apart from that, the Mekteb-i Mülkiye-i Şahane (1858), which was founded during the reign of Sultan Abdulmecid, is the basis of the Ankara Faculty of Political Sciences today. These educational institutions, given as an example, continue their educational activities today.