Türk ve Amerikan distopik romanlarında mekan
Space in Turkish and American dystopian novels
- Tez No: 910489
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YONCA DENİZARSLANI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Türk ve Amerikan Distopik Romanlarında Mekân Batı'da Moderleşme ile birlikte gelişen siyasi ve kültürel devrimler sonucu ortaya çıkan kitlesel göçler ve savaşlar, alışılagelmiş mekân algısını dönüşüme uğratmıştır. İmparatorlukların dağılması ve ulus devletlerin yükselmesiyle coğrafi sınırların yok olmaya başlaması ve bireylerin geleneksel bakış açısından uzaklaşıp köklerinden kopmaya başlaması; buna bağlı olarak değerlerin ve imgelerin anlam değiştirmesi, iktidarların kendilerini mekân üzerinden kurgulaması, gelip geçiciliğin ve zamanın hız kazanmasıyla kendisini hissettiren zaman ve mekan sıkışması hayatın her alanında olduğu gibi edebiyatta da kendisini göstermiştir. Bu dönüşümlerin yansımaları distopya tarzı romanlarda daha kaotik bir dünyayı anlatan belli imgelemler aracılığıyla ortaya çıkmıştır. Zamansal olarak Batı modernitesinin kültürel devrimlerinden farklı yönde gelişim göstermiş olan Türk modernitesi, kendine özgü siyasi ve toplumsal eğilimlerinin yarattığı dönüşümler bağlamında düşünüldüğünde, Batı kökenli ilerleme süreçlerinde ortaya çıkmış olan Amerikan toplumunun modernleşme aşamalarından farklı yönlerle ayrılmakla birlikte; günümüz küresel kültür konjonktürleri düşünüldüğünde, bu iki ulusun distopik eserlerinde karşılaştırmalı edebiyat alanında örtüşen belli temalar görülmektedir. Distopik roman türüne temel olan belli biçemsel unsurlarla beraber mekan kavramı bu anlatı biçimlerine yansıyan felsefik ard alanın ürünü olduğu anlaşılmaktadır. Bu bağlamda, bu tez çalışmasıyla Türk edebiyatından Zülfü Livaneli'nin Son Ada (2008) adlı distopik romanı ile Amerikan distopik romanlarından olan Ray Bradbury'nin Fahreinheight 451 (1953) ve Philip K. Dick'in Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi? adlı eserlerinde (1968) eserlerinde zaman kavramı incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Space in Turkish and American Dystopian Novels The mass migrations and wars that emerged due to the political and cultural revolutions that developed with modernization in the West transformed the conventional perception of space. With the dissolution of empires and the rise of nation-states, geographical borders began to disappear, and individuals began to move away from the traditional point of view and break away from their roots; accordingly, the values and images changed their meaning, the powers constructed themselves through space, and the compression of time and space, which made itself felt with the acceleration of impermanence and time, manifested itself in literature as in all areas of life. The reflections of these transformations have emerged in dystopian novels through specific visions of a more chaotic world. Although Turkish modernity, which has developed temporally in a different direction from the cultural revolutions of Western modernity, differs in various ways from the modernization stages of American society, which emerged in Western-originated progressive processes, when considered in the context of the transformations created by its own political and social tendencies; when today's global cultural conjunctures are considered, specific themes overlapping in the field of comparative literature are seen in the dystopian works of these two nations. It is understood that the concept of space, along with certain stylistic elements that are the basis of the dystopian novel genre, is the product of the philosophical background reflected in these narrative forms. In this context, this thesis will examine the concept of time and space of power in the dystopian novel The Last Island (2008) by Zülfü Livaneli from Turkish literature and Ray Bradbury's Fahrenheit 451 (1953) and Philip K. Dick's Androids Dream of Electric Sheep (1968) from American dystopian novels.