Kozmetik sektöründe yeşil davranışın katalize edilmesi: Yeşil dönüşümcü liderlik, çevre yanlısı davranış, yeşil yaratıcılık ve yeşil örgütsel kültür arasındaki çoklu ilişkilerin analizi
Catalyzing green behavior in the cosmetics industry: Analysis of multiple relationships between green transformational leadership, pro-environmental behavior, green creativity, and green organizational culture
- Tez No: 910541
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA BÜYÜKBEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Örgütlerin yeşil dönüşüm sürecinde çalışanların çevre yanlısı davranış sergilemesi önemli bir faktördür. Çalışanlarda çevre yanlısı davranışı etkileyen ve bu davranışın güçlendirilmesini sağlayan değişkenlerin belirlenmesi gerekmektedir. Bu nedenle çalışmanın amacı, kozmetik endüstrisi çalışanlarının çevre yanlısı davranışlarını katalize eden değişkenleri ortaya koymak ve bu değişkenler arası çoklu ilişkilerin analiz edilmesi olarak belirlenmiştir. Yapılan literatür taraması çerçevesinde çevre yanlısı davranışın yeşil dönüşümcü liderlik, yeşil yaratıcılık ve yeşil örgütsel kültür değişkenleri ile ilişkili olduğu görülmüştür. Söz konusu değişkenleri ölçmeye yönelik ölçüm araçlarının belirlenmesi sonucunda kozmetik sektörü çalışanları ile çevrim-içi anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Toplam 1063 çalışanın katıldığı anket uygulaması sonucunda elde edilen birincil veriler, yapısal model çerçevesinde analiz edilmiştir. Analizlerde SPSS25 ve AMOS24 programlarından faydalanılmıştır. Çalışmada elde edilen sonuçlar, çalışanların yeşil dönüşümcü liderlik algılarının çevre yanlısı davranışın önemli bir yordayıcısı olduğunu göstermektedir. Yeşil yaratıcılık düzeyi ise, yeşil dönüşümcü liderlik ve çevre yanlısı davranış arasındaki ilişkiye tam aracılık etmektedir. Yeşil örgütsel kültür algısı ise yapısal modelde önemli bir düzenleyici rol üstlenmekte ve yeşil dönüşümcü liderliğin modele olan etkisini güçlendirmektedir. Buna göre, yeşil örgütsel kültür algısının yükselmesi yeşil dönüşümcü liderlik ve yeşil yaratıcılık arasındaki ilişkiyi güçlendirmekte, çalışanların çevre yanlısı davranış sergilemesini sağlamaktadır. Bir başka değişle, yeşil örgütsel iklimin oluşturulduğu örgütler, yeşil dönüşümcü liderlik algısının ve yeşil yaratıcılığın yüksek olduğu, çalışanların çevre yanlısı davranış sergilediği örgütler olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the process of organizations' green transformation, it is important for employees to demonstrate environmentally friendly behavior. It is necessary to determine the variables that affect environmentally friendly behavior in employees and reinforce this behavior. Therefore, the aim of the study is to identify the variables that catalyze the environmentally friendly behaviors of employees in the cosmetics industry and to analyze the multiple relationships between these variables. Based on the literature review, it was observed that environmentally friendly behavior is associated with green transformational leadership, green creativity, and green organizational culture variables. Following the determination of measurement tools for these variables, an online survey was conducted with employees in the cosmetics sector. The primary data obtained from the survey, in which a total of 1063 employees participated, was analyzed within the structural model framework using SPSS25 and AMOS24 programs. The results obtained in the study show that employees' perceptions of green transformational leadership are a significant predictor of environmentally friendly behavior. The level of green creativity fully mediates the relationship between green transformational leadership and environmentally friendly behavior. The perception of green organizational culture, on the other hand, plays an important regulatory role in the structural model and strengthens the impact of green transformational leadership on the model. Therefore, an increase in the perception of green organizational culture strengthens the relationship between green transformational leadership and green creativity, leading to employees demonstrating environmentally friendly behavior. In other words, organizations that create a green organizational climate have been identified as organizations where the perception of green transformational leadership and green creativity is high and employees demonstrate environmentally friendly behavior.