Otoimmün hepatitli hastalarda arteriyel sertliğin değerlendirilmesi
Assessment of arterial stiffness in patients with autoimmune hepatitis
- Tez No: 910555
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KORKMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Otoimmün hepatit (OİH), nedeni kesin olarak bilinmeyen, karaciğerin kronik inflamatuar bir hastalığıdır. İnflamasyon, kardiyovasküler hastalık (KVH) ve ateroskleroz gelişiminde anahtar bir bileşen olarak rol oynadığından, birçok çalışma, inflamasyonla seyreden bazı hastalıklarda KVH insidansında artış olduğunu göstermiştir. Arteriyel sertliğin artması, aterosklerozunun önemli bir göstergesi olarak kabul edildiğinden artmış AS kardiyovasküler hastalıklar açısından önemli bir mortalite ve morbidite sebebidir. Biz de bu çalışmamızda inflamatuar bir hastalık olan OIH'li hastalarda NDH'yi ölçerek arteriyel sertliği ve kardiyovasküler hastalıklarla olan ilişkisini incelemeyi amaçladık. Metot: Çalışmamıza Haziran 2022-Ağustos 2023 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Anabilim Dalı'na basvuran kardiyovasküler hastalık ve risk faktörü bulunmayan otoimmün hepatit tanısı almış 33 hasta ve 33 sağlıklı gönüllü alındı. Otoimmün hepatit grubunun 6'sını aktif hastalık, 27'si remisyonda olan hastalar oluşturmaktaydı OIH hastalarından ve kontrol grubundan laboratuvar testi olarak 12 saatlik açlık sonrası glukoz, insülin, kolesteroller, tam kan ve biyokimya parametreleri istendi. Hasta ve kontrol grubundaki bireyler yaş, VKI ve kolesterol ortalamaları benzer olacak şekilde seçildi. OIH hastalarından ve kontrol grubundan vasküler ölçümler, aynı anda brakiyal kan basıncı, NDH(PWV) ve güçlendirme indeksi (AIx) ölçümlerini veren bir Mobil-O-Graph 24 saatlik nabız dalgası analiz monitörü (Holter Cihazı) kullanılarak yapıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan aktif hasta, remisyonda hasta ve kontrol grubundaki bireylerin cinsiyet, yaş ortalaması, vücut kitle indeksi ve kolesterol değerleri için gruplar arasında anlamlı farklılık yoktu (p>0.05). Çalışmaya alınan aktif hasta, remisyonda hasta ve kontrol grubundaki biyokimyasal parametreler (Ast, Alt, Alp, Ggt, T.Bilirubin, D.Bilirubin, İ.Bilirubin, Albümin, Glukoz, İnsülin, Homa-Ir, Crp, Sedim, İnr, Hgb, Trigliserid, Kolesterol, Ldl, Hdl ) değerlendirildiğinde karaciğer fonksiyon testleri, sedim ve hdl dışında bakılan diğer biyokimyasal parametreler arasında anlamlı farklılık yoktu (p>0,05).Karaciğer fonksiyon testleri, sedimantasyon ve hdl aktif hastalık grubunda daha yüksekti ve istatiksel anlamlı fark vardı (p0,005). OIH'li hastalarda Alx, 24 saat PWV, gündüz PWV ve gece PWV' nin yaş ve kolesterol ile pozitif korelasyon gösterdiği, hastalık süresi, VKİ, glukoz, insülin ve HOMA-IR ile herhangi bir korelasyon göstermediği saptandı Sonuç: Bu çalışma, bildiğimiz kadarıyla Otoimmün hepatitli hastalarda NDH ölçülerek arteriyel sertliği değerlendiren tek çalışmadır. Aktif hasta grubunda NDH hem remisyon grubuna hem de sağlıklı bireylere göre daha yüksek ve remisyonda olan hastalarda da sağlıklı bireylere göre daha yüksek bulunmuştur. Ancak bu sonuçlarda istatiksel açıdan anlamlı fark yoktu. Daha fazla hasta grubuyla yapılacak çalışmalar, otoimmün hepatit ile arteriyel sertlik ve KVH ilişkisini daha net ortaya çıkaracağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Aim: Autoimmune hepatitis (AIH) is a chronic inflammatory disease of the liver with an unknown exact cause. Inflammation, playing a key role in the development of cardiovascular disease (CVD) and atherosclerosis, has been shown to lead to an increased incidence of CVD in diseases associated with inflammation in numerous studies. Increased arterial stiffness (AS) is considered a significant indicator of atherosclerosis, leading to higher mortality and morbidity in terms of cardiovascular diseases. In our study, we aimed to examine the relationship between arterial stiffness and cardiovascular diseases by measuring Pulse Wave Velocity (PWV) in patients with autoimmune hepatitis (AIH), an inflammatory disease. Methodology: Between June 2022 and August 2023, we included 33 patients diagnosed with autoimmune hepatitis (AIH) without cardiovascular disease and risk factors, and 33 healthy volunteers who applied to the Gastroenterology Department of Selçuk University Faculty of Medicine. The autoimmune hepatitis group consisted of 6 patients with active disease and 27 patients in remission. Both autoimmune hepatitis (AIH) patients and the control group were requested to undergo laboratory tests after a 12-hour fast, which included measurements of glucose, insulin, cholesterol levels, complete blood count, and various biochemical parameters. Individuals in the patient and control groups were selected to have similar average ages, BMI, and cholesterol levels. Vascular measurements from AIH patients and the control group were taken simultaneously using a Mobil-O-Graph 24-hour pulse wave analysis monitor (Holter device) that provided brachial blood pressure, PWV, and augmentation index (AIx) measurements. Results: There were no significant differences between the active disease group, remission group, and the control group in terms of gender, average age, body mass index, and cholesterol values (p>0.05). When evaluating the biochemical parameters (Ast, Alt, Alp, Ggt, T.Bilirubin, D.Bilirubin, İ.Bilirubin, Albumin, Glucose, Insulin, HOMA-IR, CRP, Sedimentation, INR, Hemoglobin, Triglycerides, Cholesterol, LDL, HDL) of the active disease group, the remission group, and the control group, there were no significant differences among these parameters except for liver function tests, sedimentation, and HDL (p>0.05). Liver function tests, sedimentation, and HDL were significantly higher in the active disease group, and these differences were statistically significant (p0.005). In patients with autoimmune hepatitis (AIH), it was observed that Alx, 24-hour PWV, daytime PWV, and nighttime PWV showed a positive correlation with age and cholesterol. However, there was no correlation found between disease duration, BMI, glucose, insulin, and HOMA-IR with these vascular function parameters. Conclusion This study is, to our knowledge, the only study that evaluates arterial stiffness by measuring NDH in patients with autoimmune hepatitis. In the active patient group, NDH was found to be higher both in the remission group and in healthy individuals compared to healthy controls. However, these results did not show statistically significant differences. We believe that further studies with larger patient groups will provide a clearer understanding of the relationship between autoimmune hepatitis, arterial stiffness, and cardiovascular events.