Tavuk eti kaynaklı salmonella ınfantis izolatlarında antibiyotik direncin belirlenmesi
Determination of antibiotic resistance in salmonella infantis isolates originating from chicken meat
- Tez No: 910556
- Danışmanlar: DOÇ. ARİFE EZGİ TELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Araştırmanın temel amacı, Dünya genelinde prevalansının giderek arttığı Salmonella Infantis'in tavuk eti ve yumurtada bulunma oranlarını belirlemek ve bu gıdalardan elde edilen izolatların, antibiyotiklere karşı dirençlilik düzeylerini tespit etmektir. Araştırma, S. Infantis'in gıda kaynaklı enfeksiyonlar açısından potansiyel tehditlerini değerlendirerek, antimikrobiyal direnç gelişiminin izlenmesine ve kontrol stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlamayı hedeflemektedir. Araştırma materyali olarak Malatya ilinde çeşitli süpermarket ve kasaplarda satışa sunulan, 50 adet kanat, 50 adet but, 50 adet pirzola, 50 adet iç organ ve 50 adet yumurta olmak üzere toplam 250 adet örnek toplandı. Örneklerde klasik kültür yöntemleri ile tespit edilerek ve invA-PCR ile doğrulandı. Salmonella spp. tespit düzeyi %39,2 olarak belirlendi. Salmonella spp. pozitif izolatlarda ise S. Infantis, S. Enteritidis ve S. Typhimurium serotiplerinin belirlenmesi amacıyla Multipleks PCR uygulandı. Çalışmada %24,4 oranında S. Infantis ve %4 oranında S. Enteritidis tespit edildi. İzole edilen S. Infantis suşlarının Amoksisilin/Klavulanik asit, Ampisilin, Aztreonam, Cefepime, Cefpodoxime, Cefuroxime, Cephalothin, Imipenem, Meropenem ve Moxalactam'ın içinde bulunduğu 10 farklı antibiyotiğe karşı dirençlilik durumları disk difüzyon yöntemi ile incelendi. İzolatlarda en yüksek direnç %55,74 ile Ampisilin'e; %47,54 ile Amoxicillin/Clavulanic acid ve Cefuroxime antibiyotiklerine bulundu. İzolatların tümü, imipeneme duyarlı olarak bulundu. Sonuç olarak, Malatya ilindeki tavuk eti kaynaklı S. Infantis izolatlarında yüksek düzeyde antimikrobiyal direnç tespit edilerek özellikle kritik öneme sahip antibiyotiklere karşı direnç profilleri ile çoklu ilaç direncinin yaygın olduğu belirlendi. Elde edilen bulgular, S. Infantis'in enfeksiyon kontrol programlarında öncelikli bir hedef olarak ele alınması gerektiğini ortaya koymakta olup, antimikrobiyal dirençle mücadeleye yönelik stratejilerin geliştirilmesinde halk sağlığı açısından önemli bir veri sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to determine the prevalence of Salmonella Infantis, which is becoming increasingly prevalent worldwide, in chicken meat and eggs. Additionally, the study aims to assess the antibiotic resistance levels of isolates obtained from these foods. The findings will contribute to monitoring the development of antimicrobial resistance and aid in the formulation of control strategies by evaluating the potential threats of S. Infantis as a foodborne pathogen. A total of 250 samples, including 50 wings, 50 drumsticks, 50 chops, 50 internal organs, and 50 eggs, collected from various supermarkets and butcher shops in Malatya province, were used as research material. The samples were processed using classical culture methods and confirmed by invA-PCR. The detection rate of Salmonella spp. was found to be 39.2%. Multiplex PCR was applied to identify the serotypes Salmonella Infantis, Salmonella Enteritidis, and Salmonella Typhimurium in Salmonella spp.-positive isolates. S. Infantis was detected at a rate of 24.4%, while S. Enteritidis was detected at 4%. The resistance of the isolated S. Infantis strains to 10 different antibiotics, including Amoxicillin/Clavulanic acid, Ampicillin, Aztreonam, Cefepime, Cefpodoxime, Cefuroxime, Cephalothin, Imipenem, Meropenem, and Moxalactam, was evaluated using the disk diffusion method. The highest resistance was observed against Ampicillin (55.74%), followed by Amoxicillin/Clavulanic acid and Cefuroxime (47.54%). All isolates were found to be susceptible to imipenem. In conclusion, high levels of antimicrobial resistance were observed in S. Infantis isolates derived from chicken meat in Malatya province. The resistance profiles, particularly against critical antibiotics, and the widespread occurrence of multidrug resistance were identified. These findings underscore the importance of considering S. Infantis as a priority target in infection control programs. Moreover, they provide valuable data for public health authorities in the development of strategies to combat antimicrobial resistance.