Kutanöz skuamöz hücreli kanser ile iris ve göz bulguları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between cutaneous squamous cell carcinoma and iris and ocular findings
  1. Tez No: 910557
  2. Yazar: MELTEM ÖZASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN SAYLAM KURTİPEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kutanöz skuamöz hücreli kanser (SHK), epidermisteki keratinositlerin anormal çoğalması ile karakterize malign bir tümördür. Açık ten rengine sahip ırklarda (deri tipi 1-3) UV ışınlarına hassasiyet artar. Buna bağlı olarak da SHK gelişme riski arttığı bilinmektedir. Literatürde göz renginin epidermal deri kanserleri ile ilişkisini araştıran sınırlı sayıda çalışma vardır. Bu çalışmada iris perifer, koloret, ve çillerin değerlendirildiği iris renk ölçeği kullanılarak SHK ile ilişkili göz bulgularını tespit etmek amaçlanmıştır. Klinik ve histopatolojik olarak SHK tanısı almış 18 yaş üzeri 53 hastanın biyomikroskobik göz muayenesi yapılmıştır. Sağlıklı kontrol grubuna SHK dışındaki diğer tıbbi hastalıkları nedeniyle tedavi görmekte olan hastalardan, kişisel ve ailesel SHK öyküsü bulunmayan benzer yaş grubunda toplam 58 kişi dahil edilmiştir. Yaş, cinsiyet, meslek, sigara içme durumu, ailesel SHK öyküsü, lezyonun yeri ve boyutu kaydedilmiştir. Göz muayenesinde iris renk paterni, çiller, sarı nokta hastalığı, katarakt, ve pterjium varlığı açısından değerlendirme yapılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre erkeklerde kadınlara göre SHK daha sık görülmüştür. Çiftçilerde SHK, kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha sık görülmüştür. SHK lezyonları en sık baş-boyunda yerleşmiş olup, vakalarımızın yarısından fazlasında (%50,9) lezyon alt dudakta tespit edilmiştir. Göz hastalıklarından katarakt ile SHK gelişimi arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Çalışmamız bildiğimiz kadarıyla SHK ile iris koloret renginin ilişkisini gösteren ilk çalışmadır. SHK gelişimi açısından mavi koloretin artmış riskli, koyu kahve koloretin ise düşük riskli olduğu gözlenmiştir. SHK ile ilişkili bir iris renk paterni tespit edilememiştir; ancak patern 3 (Mavi- gri perifer, açık kahve koloret, ve çil yok) ve patern 4 (açık kahve perifer, koyu kahve koloret, ve çil yok) SHK grubunda kontrol grubuna göre daha az görülmüştür. İris perifer rengi, çiller, sigara içme durumu, sarı nokta hastalığı, ve pterjium sıklığı açısından gruplar arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır. SHK grubunda ailesel SHK öyküsü açısından risk artışı tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Cutaneous squamous cell carcinoma (SCC) is a malignant tumor characterized by abnormal proliferation of keratinocytes in the epidermis. Races with fair skin color (skin type 1-3) have increased sensitivity to UV rays. Accordingly, the risk of developing SCC is known to increase. In the literature, there are limited number of studies investigating the relationship between eye color and epidermal skin cancers. In this study, we aimed to determine the ocular findings associated with SCC by using the iris color scale in which iris periphery, coloretes, and freckles were evaluated. Biomicroscopic ophthalmologic examination was performed in 53 patients over 18 years of age who were clinically and histopathologically diagnosed with SCC. The healthy control group consisted of 58 patients of similar age who were being treated for medical diseases other than SCC and who had no personal or family history of SCC. Age, gender, occupation, smoking status, family history of SCC, location and size of the lesion were recorded. Eye examination included iris color pattern, freckles, yellow spot disease, cataract, and pterygium. According to the results of the study, SCC was more common in males than females. SCC was significantly more common in farmers than in the control group. SCC lesions were most commonly located on the head and neck, and in more than half of our cases (50.9%) the lesion was found on the lower lip. There was a significant correlation between cataract and the development of SCC. To the best of our knowledge, our study is the first study to show the relationship between SCC and iris color. It was observed that blue coloration was associated with an increased risk for the development of SCC, whereas dark brown coloration was associated with a low risk. No iris color pattern was found to be associated with SCC; however, pattern 3 (blue-gray periphery, light brown chromoret, and no freckles) and pattern 4 (light brown periphery, dark brown chromoret, and no freckles) were less common in the SCC group compared to the control group. There was no significant difference between the groups in terms of iris peripheral color, freckles, smoking status, yellow spot disease, and pterygium frequency. No increased risk was detected in the SCC group in terms of familial history of SCC.