İbn Kayyım el-Cevziyye'nin dil anlayışı
Ibn Qayyim al-Jawziyya's understanding of language
  1. Tez No: 910624
  2. Yazar: ABDULBAGİ ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR DAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, İbn Kayyım el-Cevziyye'nin dil anlayışını ve Arap dili grameri ile ilgili görüşlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, sarf (morfoloji), nahiv (sentaks), delil, istidlal (argümantasyon), delalet (anlam bilimi), ses ve sesin meydana gelişi, mahreçler (fonetik), lafız (ifade) ve mana (anlam) ilişkisi gibi dilbilim kavramları ele alınmıştır. Kavram taraması ve metin analizi yöntemleri kullanılarak yapılan incelemeler sonucunda, İbn Kayyım el-Cevziyye'nin dilbilim kavramlarına dair özgün yaklaşımları ve bu yaklaşımların onun genel dil anlayışı ve teolojik düşünceleriyle nasıl ilişkilendiği ortaya konulmuştur. Bulgular, İbn Kayyım el-Cevziyye'nin dil anlayışının İslam düşüncesi ve Arap dilinin gelişimi üzerindeki etkilerini göstermektedir. Çalışmanın, İbn Kayyım el-Cevziyye'nin dilbilimsel düşüncelerinin daha iyi anlaşılmasına ve günümüz dilbilim çalışmalarına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the linguistic understanding of Ibn Qayyim al-Jawziyya and his views on Arabic grammar. The research covers linguistic concepts such as morphology (sarf), syntax (nahw), evidence (dalil), argumentation (istidlal), semantics (dalalat), the nature and production of sounds, phonetics (makharij), and the relationship between expression (lafz) and meaning (ma'na). Through literature review and textual analysis, the study reveals Ibn Qayyim al-Jawziyya's unique approaches to these linguistic concepts and how they relate to his overall linguistic understanding and theological thoughts. The findings indicate that Ibn Qayyim al-Jawziyya's linguistic understanding significantly impacts Islamic thought and the development of the Arabic language. This study aims to contribute to a better understanding of Ibn Qayyim al-Jawziyya's linguistic thoughts and to contemporary linguistic studies.