Beste formundaki eser icrâlarında Bekir Sıdkı Sezgin tavrının incelenmesi
Bekir Sıdkı Sezgin's mood within unreligious, lyrical Turkish music
- Tez No: 910627
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Müzikleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 405
Özet
Klâsik Türk Mûsikîsi sözlü eser icrâcılığının en önemli ilkelerinden biri, belli sistemlerle günümüze kadar aktarılmış olan Klâsik Türk Mûsikîsi üslûp ve tavrıdır. Bu üslûp ile bir tavır benimseyen icrâcılar, aynı zamanda Klâsik Türk Mûsikîsi'nin üslûp ve tavrını yeni nesillere de aktarmaktadırlar. Bu bağlamda geçmişten günümüze kayıtları günümüze ulaşmış sözlü eser icralarını dinlemenin, anlamanın, anlatmanın ve aktarmanın önemli olduğu düşünülmektedir. Beste formundaki eser icrâlarında Bekir Sıdkı Sezgin'in tavır özelliklerini ortaya koyduğumuz çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Bekir Sıdkı Sezgin'in hayatı ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. İkinci bölümde önce meşk sistemi açıklanmış, bu sistemin içindeki önemli iki unsur olan üslûp ve tavır konuları ele alınmış, çalışmaya konu olan beste formu açıklanmıştır. Üçüncü bölümde problem durumu ve alt problemlere dayalı bulgulara yer verilmiştir. Beste formundaki eserleri icrâ ederken Bekir Sıdkı Sezgin'in kullandığı süsleme teknikleri ve müziksel ifade unsurları açıklanmıştır. Beste formunda, Bekir Sıdkı Sezgin'in icrâ ettiği, ulaşılabilen işitsel kayıtlarından, her makamdan bir örnek eser seçilerek oluşturulan on altı eserin analizi aktarılmıştır. Sonuç bölümde ise elde edilen tüm veriler sonuca bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The most important principles in Classical Turkish Music are Iyrical pieceswhich have been past down to present day to create the style and mood of Classical Turkish Music. By embracing this style and mood, composers may pass on Classical Turkish Music to younger generations. It is very important to listen to, understand and recall the composers that practise this coupling through the records thatwe have from old Iyrical pieces. This study in which we expose the characteristics of Bekir Sıdkı Sezgin in the performance of his work in composition form consists of three parts. The first chapter explains the life of Bekir Sıdkı Sezgin in detail. The second chapter, first explains the meşk system and then it discusses two important elements in this system. The style and attitude issues, and then we explain the compositional form which is also the subject of the study. The third part contains the problem situation and the findings based on the follow-up problems. It also explains the ornamental techniques and musical expression elements that Bekir Sıdkı Sezgin used when he perform his work in composition form. Conveyed is the analysis of sixteen Works, created by selecting a sample from Bekir Sıdkı Sezgin's accessible audio recordings, from the works he performed in each maqam in composition form. In the conclusion section, all the data obtained are concluded.