Ders denetimi ve değerlendirilmesi üzerine müdür ve öğretmen görüşleri
Principal and techer views on lesson supervision and evaluation
  1. Tez No: 910633
  2. Yazar: CEYHUN BÜYÜKKARINCALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma, ders denetimi ve değerlendirme sistemleri konusundaki okul müdürü öğretmen görüşlerini anlamak ve bu sistemlerin eğitim kalitesine olan etkilerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, yapılandırılmış görüşmeler yöntemiyle gerçekleştirilmiş ve katılımcı öğretmenlerin görüşleri analiz edilmiştir. Çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması yoluyla yürütülmüştür. Bu araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme ile derinlemesine görüşmeler kullanılarak yürütülmüş ve amacı, öğretmenlerin denetim ve değerlendirme sistemine yönelik algılarını derinlemesine anlamaktır. 2019-2020 eğitim öğretim yılında Aydın ilinin Efeler ilçesinde görev yapan 22 sınıf öğretmeni ve 3 okul müdürü ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerle veriler toplanmıştır. Katılımcılar, maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemine göre seçilmiş ve görüşmeler ses kaydı alınarak metne dönüştürülmüştür. Bulgular, okul müdürü teftişinin öğretmenler arasında daha olumlu bir algıya sahip olduğunu ve bu denetim şeklinin daha etkili bulunduğunu ortaya koymuştur. Bununla birlikte, müfettiş denetimine olumlu bakan öğretmenlerin de dikkate değer bir sayıda olduğu gözlemlenmiştir. Bu durum, ders denetimi ve değerlendirme sistemine yönelik farklı yaklaşımların varlığını ve öğretmenlerin deneyimlerine, algılarına ve beklentilerine göre farklı bakış açılarına sahip olduğunu göstermektedir. Araştırma bulguları, okul müdürü teftişinin öğretmenler arasında daha olumlu bir algıya sahip olduğu sonucuna varmakla birlikte, bu sonuçların genel geçerliği sorgulanmalı ve farklı bağlamlarda yapılan araştırmalarla desteklenmelidir. Sonuç olarak, bu araştırma ders denetimi ve değerlendirme sistemi konusundaki literatüre katkı sağlayacağı ve bu sistemin eğitimdeki rolü üzerine önemli bir perspektif sunacağı düşünülmektedir. Öneri olarak ise öğretmenlerden beklentiler ve geri bildirimler alınmalı; teftiş kriterleri net olmalıdır. Hatta, okul müdürleri ve müfettişler hataları bulmanın ötesinde öğretmenlere destek olabilecekleri düşünülmektedir. Ayrıca denetimler okulun genel performansını artırmayı hedefleyerek, Milli Eğitim Bakanlığı teftiş politikalarını düzenli olarak gözden geçirilip günümüze göre güncellenebilir hale getirebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to understand school principals' and teachers' perspectives on supervision and evaluation systems and to assess the impact of these systems on the quality of education. The study was conducted using the structured interview method, and the opinions of participating teachers were analyzed. The study was carried out through a case study approach, one of the qualitative research methods. This research was conducted using semi-structured interviews, one of the qualitative research methods, to gain an in-depth understanding of teachers' perceptions of the supervision and evaluation system. Data were collected through semi-structured interviews with 22 classroom teachers and 3 principals working in the Efeler district of Aydin province during the 2019-2020 academic year. Participants were selected based on maximum variation sampling, and the interviews were transcribed after being recorded. The findings revealed that principal inspections were perceived more positively among teachers and were considered to be more effective. However, it was also observed that a significant number of teachers viewed inspector supervision positively. This demonstrates the existence of different approaches to lesson supervision and evaluation systems, as well as the varying perspectives of teachers based on their experiences, perceptions, and expectations. The research findings suggest that while principal inspections are generally perceived more positively by teachers, the generalizability of these results should be questioned and supported by research conducted in different contexts. This research was conducted using qualitative research methods, specifically semi-structured interviews and in-depth discussions, to gain a deeper understanding of teachers' perceptions of the supervision and evaluation system. Data were collected through semi-structured interviews with 22 classroom teachers and 3 school principals working in the Efeler district of Aydın province during the 2019-2020 academic year. Participants were selected using the maximum variation sampling method, and the interviews were recorded and transcribed. The findings revealed that school principal inspections were perceived more positively among teachers and was considered a more effective form of supervision. However, it was also observed that a significant number of teachers held positive views toward inspector supervision. This indicates the presence of diverse approaches to supervision and evaluation systems, reflecting varied perspectives based on teachers' experiences, perceptions, and expectations. The research findings suggest that while the findings concluded that school principal supervision was perceived more favorably among teachers, the generalizability of these results should be questioned and supported by additional research conducted in different contexts. In conclusion, this research is expected to contribute to the literature on supervision and evaluation systems and provide a significant perspective on the role of these systems in education. As a recommendation, it is suggested that expectations and feedback from teachers should be gathered, and inspection criteria should be clearly defined. Furthermore, school principals and inspectors are encouraged to focus not only on identifying mistakes but also on supporting teachers. Additionally, inspections should aim to improve the overall performance of schools, and the Ministry of National Education's inspection policies should be regularly reviewed and updated to align with current needs.