Sürdürülebilir Kooperatif Yönetimi: Çanakkale'deki kadın girişimi, üretim ve işletme kooperatifleri örneği
Sustainable Cooperative Management: The case of women's enterprise, production and business cooperatives in Çanakkale
  1. Tez No: 910656
  2. Yazar: SEMİHA BOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ERKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Ortaklarının güçlerini birleştirerek meydana getirdiği kooperatif organizasyonları yalnızca kar odaklı bir sistem değil toplum yararına da faaliyet gösteren sosyo-ekonomik bir yapıyı temsil etmektedir. Bu araştırma, toplum kalkınmasında gizil bir güç olarak görülen kooperatiflerin, yönetimsel sürdürülebilirliklerini konu almaktadır. Araştırma kapsamında sürdürülebilir kooperatif yönetimi konusu incelenmiş ve alan araştırması, Çanakkale'deki Kadın Girişimi, Üretim ve İşletme Kooperatifleri ile sınırlandırılmıştır. Araştırmada Çanakkale'de bulunan 16 Kadın Girişimi, Üretim ve İşletme Kooperatifi yöneticisi ile görüşmeler gerçekleştirilmiş ve örnekleme dair kooperatiflerin sürdürülebilir yönetimine dair durum tespiti yapılmıştır. Alan araştırması ile ulaşılan bulgular bilgisayar destekli Maxqda 2024 Programı aracılığı ile sistematize edilerek yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda; kooperatiflerde ortakların kooperatif yönetimine ve işleyişine dair katılım oranının düşük olması ve bu nedenle iç denetim mekanizmalarının işleyememesi, yönetime karşı güven sorunları, ortakların kooperatifçilik konusunda yeterli eğitiminin bulunmaması, yöneticilerin kooperatif yöneticiliği konusunda deneyimsiz ve bilgi eksikliğinin olması, buna bağlı olarak yönetim süreçlerinin aksaması ve yöneticilerinin demokratikleşememesi gibi bulguların kooperatiflerin sürdürülebilir yönetimi önünde engel oluşturduğu belirlenmiştir. Bu bağlamda araştırmada, kooperatif yönetimlerinin devamlılığı için geliştirilen“Sürdürülebilir Kooperatif Yönetimi Teori Modeli”ışığında ve alan araştırmasının bulgularına göre“Sürdürülebilir Kooperatif Yönetimi (SKY) Model Önerisi”nde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Cooperative organizations are not only a profit-oriented system, but also a socio economic structure that operates for the benefit of society. This research focuses on the managerial sustainability of cooperatives, which are seen as a latent force in community development. Within the scope of the research, sustainable cooperative management is examined and the field research is limited to Women's Enterprise, Production and Enterprise Cooperatives in Çanakkale. In the research, interviews were conducted with the managers of 16 Women's Initiative, Production and Enterprise Cooperatives in Çanakkale and a case study was conducted on the sustainable management of the sample cooperatives. The findings of the field research were systematized and interpreted through the computer-aided Maxqda 2024 Program. As a result of the research, it was determined that the low participation rate of members in the management and functioning of cooperatives and therefore the inability of internal audit mechanisms to function, problems of trust in management, insufficient training of members in cooperatives, inexperience and lack of knowledge of managers in cooperative management, and therefore the disruption of management processes and the lack of democratization of managers are obstacles to the sustainable management of cooperatives. In this context, the study proposes a“Sustainable Cooperative Management (SCM) Model”in light of the“Sustainable Cooperative Management Theory Model”developed for the continuity of cooperative management and the findings of the field research.