İlaç intoksikasyonu ile çocuk acil servise başvuran hastaların demografık, klinik ve laboratuvar özelliklerinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of demographic, clinical, and laboratory characteristics of pediatric patients presenting to the emergency department with drug intoxication
- Tez No: 910692
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KARBUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Hastanemiz çocuk acil servisine ilaç intoksikasyonu tanısı ile başvuran hastaların demografik, laboratuvar ve klinik özellikleri incelenerek bu hasta grubu hakkında bilgi sahibi olmak ve pandeminin bu hasta grubu üzerine etkileri hakkında değerlendirme yapabilmek amaçlandı. Materyal ve Metot: T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu SUAM Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği, Çocuk Acil polikliniğine Ocak 2020-Kasım 2023 tarihleri arasında başvuran ve ilaç intoksikasyonu tanısıyla takip edilen 0-18 yaş arası hasta bilgileri hastane bilgi sisteminden alınarak çalışmaya dahil edildi. Dosyalar geriye dönük olarak tarandı. Hastaların yaş, cinsiyet, doğum tarihi, başvuru tarihi gibi demografik bilgiler, başvuru anındaki bilinç ve genel durumu ve başvurularında zehirlenmeye sebep olan ilaçların etkileyebileceği olası laboratuvar parametreleri kaydedildi. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) ve MS-Excel 2007 programları kullanıldı. .Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması 10.82±6.07 yıl olarak hesaplandı. Hastaların %70.6'sı (n=326) kız, %29.4'ü (n=136) erkek cinsiyetten idi. Alınan ilaçların dağılımına baktığımızda %15.2'si (n=70) çoklu ilaç, %2.2'si (n=10) hormon, %8,5'sı (n=39) kardiyovasküler sistem ilaçları, %10,6'ü (n=48) nonsteroid antiinflamatuvar ilaç ,%10.7si parasetamol %34,7'ü (n=160) psikiyatrik ilaç, %17,1'sı (n=84) diğer ilaçları aldığı belirlenmiştir. Çalışmaya dahil edilen 462 hastadan ,özkıyım girişimi ile 289 hastanın (%62.6) başvurduğu görüldü. Çalışmaya katılan hastaların %31.4'ü (n=145) pandemi dönemi, %68.6'sı (n=317) pandemi sonrası olduğu belirlendi. Pandemi dönemindeki hastaların %60.7'sinde (n=88) toksik miktarda alım görülürken, pandemi sonrasındaki bireylerin %42.9'unun (n=136) toksik miktarda olmadığı görülmüştür. Hastaların bakılan hemogram, biyokimya ve koagülasyon parametrelerinin ortalamalarında referans değerler ile aralarında anlamlı fark gözlemlenmedi. Çoklu ilaç almış olan hastalarda kreatinin değeri istatistiksel olarak anlamlı şekilde ortalamadan yüksek, platelet ve albümin değerleri ise düşük olduğu görüldü. Kardiyovasküler sistem ilacı almış olan hastalarda nötrofil sayısı istatistiksel olarak ortalamadan yüksek, albümin değeri de düşük saptandı. Nonsteroid antiinflamatuvar ilaç almış olan hastaların albumin, alanin aminotransferaz ve kreatinin ortalama değerleri istatistiksel olarak düşük görüldü. Olası yan etkileri açısından korelasyon görülmedi. Psikiyatrik ilaç almış olan hastalarda kreatinin ve aktif parsiyel tromboplastin zamanı testi değerlerinin istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek olduğu görüldü.Parasetamol almış olan hastalarda üre ve troponin T değeri ilginç şekilde düşük görüldü. Sonuç: İlaç intoksikasyonu ile başvuran hastalarda retrospektif bakıldığında pandemi dönemi ve sonrası arasında başvuru sayıları arasında anlamlı fark vardır. Cinsiyet açısından genel başvuru sayılarında kız hasta sayısı anlamlı yüksek saptanmıştır.Pandemi dönemi ve sonrasında cinsiyet dağılımı olarak anlamlı fark gözlenmemiştir. İlaç alımında intihar amaçlı alım sayıları yüksek görüldü.
Özet (Çeviri)
**Objective:** The aim of this study was to gain insights into the demographic, laboratory, and clinical characteristics of patients admitted to the pediatric emergency department of our hospital with a diagnosis of drug intoxication, and to evaluate the impact of the pandemic on this patient group. Materials and Methods: Data from patients aged 0-18 who were admitted to the pediatric emergency department of T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu SUAM between January 2020 and November 2023 with a diagnosis of drug intoxication were retrieved from the hospital information system. The files were reviewed retrospectively. Demographic information such as age, gender, date of birth, and admission date, as well as the level of consciousness and general condition at the time of admission, and possible laboratory parameters affected by the drugs causing intoxication were recorded. Statistical analyses and calculations were performed using IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) and MS-Excel 2007 software. Results:The average age of the patients included in the study was calculated to be 10.82±6.07 years. Of the patients, 70.6% (n=326) were female, and 29.4% (n=136) were male. Regarding the distribution of the drugs taken, 15.2% (n=70) were multiple drugs, 2.2% (n=10) were hormones, 8.5% (n=39) were cardiovascular system drugs, 10.6% (n=48) were nonsteroidal anti-inflammatory drugs, 10.7% were paracetamol, 34.7% (n=160) were psychiatric drugs, and 17.1% (n=84) were other drugs. Among the 462 patients included in the study, 289 (62.6%) were found to have attempted self-harm. It was determined that 31.4% (n=145) of the patients were during the pandemic period, while 68.6% (n=317) were after the pandemic. Of the patients during the pandemic, 60.7% (n=88) had toxic levels of ingestion, whereas 42.9% (n=136) of the individuals after the pandemic had non-toxic levels. No significant differences were observed between the average values of the hemogram, biochemistry, and coagulation parameters of the patients and the reference values. In patients who had taken multiple drugs, the creatinine level was statistically significantly higher, while the platelet and albumin levels were lower. In patients who had taken cardiovascular system drugs, the neutrophil count was statistically significantly higher, and the albumin level was lower. In patients who had taken nonsteroidal anti-inflammatory drugs, the average values of albumin, alanine aminotransferase, and creatinine were statistically lower. No correlation was seen in terms of possible side effects. In patients who had taken psychiatric drugs, the creatinine and activated partial thromboplastin time values were statistically significantly higher. Interestingly, in patients who had taken paracetamol, the levels of urea and troponin T were found to be lower. Conclusion: A retrospective review of patients presenting with drug intoxication shows a significant difference in the number of admissions between the pandemic period and after. There was a significantly higher number of female patients overall, but no significant gender distribution difference between the pandemic period and afterward. The number of drug ingestions with suicidal intent was high.