Yüzme antrenörlerinin atılganlık düzeyleri, öz yeterlilikleri ve iş doyumlarının incelenmesi (Marmara Bölgesi örneği)
Investigation of assertiveness levels, self-efficacy and job satisfaction of swimming coaches (Marmara region case)
- Tez No: 910693
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKAİ ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Antrenörlerin atılganlık düzeyleri, öz yeterlik ve iş doyum düzeylerinin etkisi Türkiye'de sporun gelişimi ve antrenör davranışları üzerinde etkisi göz ardı edilemez. Bu araştırma ile Marmara Bölgesinde çalışan yüzme antrenörlerinin antrenörlerin atılganlık düzeyleri, öz yeterlik seviyeleri ve iş doyum düzeylerinin tespit edilmesi ve aralarındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır Marmara bölgesinde çalışan yüzme antrenörlerin Atılganlık düzeyleri, öz yeterlilikleri ve iş doyumlarının belirlenmesi amacıyla betimsel nitelikte ve tarama modelinde dizayn edilmiştir. Araştırmaya katılan antrenörlerin iş doyum seviyelerini ölçmek için Minnesota İş Doyum Ölçeği, Antrenörlerin atılganlığın ölçülmesi için Rathus Atılganlık Envanteri (RAE) , özyeterlilik düzeylerini ölçmek için Antrenör Öz Yeterlik Ölçeği (AÖYÖ)kullanılmıştır.“Yüzme Antrenörlerinin Atılganlık Düzeyleri, Öz Yeterlilikleri Ve İş Doyum”düzeylerini belirlemek için betimsel istatistiklerden aritmetik ortalama ve standart sapmadan yararlanılmış, normallik ve varyansların homojenliği kontrol edilmiştir. Parametrik testlerin uygulanabilmesi için varyansların homojen olması gerekmektedir. Analizlerden önce ölçekten alınan puanların normal dağılıp dağılmadığı Kolmogorov Simirnov (K-S) testi ve Skewness ve Kurtosis değerleri incelenmiştir. Veriler SPSS 27 versiyon paket program kullanılmıştır. Veriler normal dağıldığı saptanmış ve parametrik testlerden, ikili gruplar için t testi, ikiden fazla gruplar için tek yönlü varyans analizi ANOVA kullanılmıştır
Özet (Çeviri)
The levels of assertiveness, self-efficacy, and job satisfaction of coaches have a significant impact on the development of sports and coach behaviors in Turkey. This study aims to identify the levels of assertiveness, self-efficacy, and job satisfaction of swimming coaches working in the Marmara region and to determine the relationships between these variables. The research is designed in a descriptive and survey model to determine the assertiveness levels, self-efficacy, and job satisfaction of swimming coaches in the Marmara region. The Minnesota Job Satisfaction Scale was used to measure job satisfaction levels of the coaches, the Rathus Assertiveness Schedule (RAS) was used to measure assertiveness, and the Coach Self-Efficacy Scale (CSES) was used to measure self-efficacy levels. Descriptive statistics, including arithmetic mean and standard deviation, were utilized to determine the levels of assertiveness, self-efficacy, and job satisfaction. Normality and homogeneity of variances were checked. For parametric tests, the homogeneity of variances is required. Before conducting the analyses, the normal distribution of scores was assessed using the Kolmogorov-Smirnov (K-S) test, along with the Skewness and Kurtosis values. Data analysis was performed using the SPSS 27 software. The data were found to be normally distributed, and parametric tests were applied, including t-tests for binary groups and one-way ANOVA for groups with more than two categories