Superconducting cosmic strings
Süperiletken kozmik sicimler
- Tez No: 82691
- Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK KEMAL PAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
IV ÖZ SÜPERİLETKEN KOZMİK SİCİMLER Kürkçüoğlu, Seçkin Yüksek Lisans, Fizik Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Tuğrul Yılmaz Ortak Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Namık Kemal Pak Mayıs 1999, 60 sayfa Temelde bir U(l) ayar teorisinin statik, sonlu enerjili bir çözümü olan, vortex sicimi etraflıca gözden geçirildi. Bu bağlamda, modelin topolojik nitelikleri ile, bu niteliklerin sonucu olan bazı kendine has özellikleri de irdelendi. Anılan modelin U(l)xU(l) simetrisine sahip bir uzantısı niteliğinde olan başka bir model üzerinde çalışılarak, vortex siciminin hangi koşullar altında süperiletken akımlar taşıdığı saptandı. Son olarak, elektro- zayıf simetrinin hem süperiletken, hem de normal vortex sicimi etrafında yeniden kazanılmasını sağlayan, aynı ayar simetrisine sahip modeller, nicel bazda tartışıldı. Anahtar Kelimeler : Vortex sicimi, Ayar teorileri, Süperiletkenlik, Simetri kırınımı.
Özet (Çeviri)
uı ABSTRACT SUPERCONDUCTING COSMIC STRINGS Ktirkçüoğhı, Seçkin M.S., Department of Physics Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Tuğrul Yılmaz Co-Supervisor: Prof. Dr. Namık Kemal Pak May 1999, 60 pages Vortex-line, which is in principal a static, finite-energy solution to a U(l) gauge theory is extensively reviewed. In this context, topological aspects and their physical consequences are especially emphasized. The circumstances under which vortex-line carry superconducting currents are studied in the context of another model possessing the U(l)xU(l) gauge symmetry. Finally, electroweak symmetry restoration both around superconducting and ordinary vortices are discussed on qualitative grounds, through models possessing the same gauge symmetry. Keywords : Vortex-line, Gauge theories, Superconductivity, Symmetry breaking.