7 Ekim 2023 sonrası Filistin-İsrail Savaşında yaşanan insan hakları ihlalleri
Human rights violations in the Palestinian-Israeli War after October 7 2023
  1. Tez No: 1016990
  2. Yazar: SENA YAŞAR DOĞRUÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAFİZ TOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Filistin-İsrail meselesini tarihsel bir perspektif çerçevesinde ele alarak, insan hakları ve uluslararası hukuk bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın temel hedefi, geçmişten günümüze kadar devam eden insan hakları ihlalleri ile hukuka aykırılıkların analiz edilip ortaya konulmasıdır. Araştırmada konuyla ilgili rapor, makale, kitap vb. kaynaklar kullanılarak İsrail'in Filistinlilere yönelik insan hakları ihlallerinin niteliği, boyutları ve diğer bölgelerdeki insan hakları ihlallerinden farkları ortaya konulmaya çalışmıştır. Bu yönüyle teorik ve betimsel bir çalışmadır. Öte yandan bu mesele yalnızca bölgesel bir sorun olmanın ötesinde uluslararası kamuoyunda sıklıkla göz ardı edilen ve çoğu zaman üstü örtülmeye çalışılan bir problem olarak da ele alınmayı gerektirmektedir. Bu bağlamda çalışmada Filistin'de ortaya çıkan insan hakları ihlalleri incelenmiş ve yaşanan hukuksuzlukların boyutları geniş bir perspektiften değerlendirilmiştir. Ulusal ve uluslararası dinamiklerin etkileriyle şekillenen bu sorunun mevcut durumu, ilgili tüm tarafların rolü ve meselenin kronolojik gelişimi ışığında dikkate alınarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the Palestinian-Israeli conflict within a historical framework, focusing on human rights and international law. The primary objective of the study is to analyze and highlight the human rights violations and legal violations that have persisted from the past to the present. Using relevant reports, articles, books, and other sources, the research seeks to identify the nature and scope of Israel's human rights violations against Palestinians, as well as how they differ from human rights violations in other regions. In this regard, it is a theoretical and descriptive study. On the other hand, this issue goes beyond being merely a regional problem; it also requires examination as a problem that is frequently overlooked by the international community and often attempted to be swept under the rug. In this context, the study examines the human rights violations occurring in Palestine and evaluates the extent of the injustices from a broad perspective. The current state of this issue, shaped by national and international dynamics, has been analyzed in light of the roles of all relevant parties and the chronological development of the matter.