21. yüzyıl becerilerine yönelik çocukların gelişimini destekleyen çalışmaların incelenmesi: Bir meta analiz araştırması
Investigation of studies supporting the development of children on 21st century skills: A meta-analysis research
- Tez No: 900411
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ARAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 306
Özet
Bu araştırmada 21. Yüzyıl becerileri ve alt boyutları (öğrenme ve yenilenme becerileri; bilgi, medya ve teknoloji becerileri; yaşam ve kariyer becerileri) yönelik yapılan deneysel ve yarı deneysel çalışmaların, meta analiz yöntemi ile incelenerek, bu çalışmaların etki büyüklüğünü farklı değişkenlere göre saptamak ve bu doğrultuda Türkiye örnekleminde etkili bir 21. Yüzyıl becerileri programına yönelik öneriler sunmak amaçlanmıştır. Bu kapsamda, 21. Yüzyıl becerileri, alt boyutları ve yaratıcılık üzerine yapılan deneysel ve yarı deneysel çalışmaları kapsayan geniş çaplı bir meta analiz sunulmaktadır. Araştırma kapsamında 2000-2023 yılları arasında Türkiye'de yapılmış yüksek lisans ve doktora tezleri ile TR Dizin'de taranan hakemli dergilerde yayınlanmış makaleler değerlendirilmiştir. Veriler, YÖK Ulusal Tez Merkezi ve TR Dizin'den toplanarak Comprehensive Meta Analysis (CMA) programında meta analiz yönteminde, Rastgele Etkiler Modeli ve Sabit Etkiler Modeli kullanılarak çalışmaların etki büyüklükleri hesaplanmıştır. Etki büyüklükleri, yayın türleri, yaş grupları, eğitim kademeleri, müdahale süreleri ve kullanılan yöntem bazında incelenmiştir. Araştırma kapsamında 21. Yüzyıl Becerileri için 32, alt boyutlarında 101 etki büyüklüğü, yaratıcılık becerisinde ise 86 etki büyüklüğü üzerinden analiz yapılmıştır. Araştırma bulgularında farklı yaş gruplarına yönelik etki büyüklükleri, özellikle üç-altı ve altı-on yaş aralıklarında yüksek bulunmuş, eğitim kademelerine göre yapılan analizlerde, özellikle okul öncesi ve ilkokul düzeyindeki çalışmaların yüksek etki büyüklüklerine sahip olduğu görülmüştür. Müdahale süreleri incelendiğinde ise, özellikle uzun süreli eğitim programlarının daha etkili olduğu ve STEM uygulamalarının 21. Yüzyıl becerileri için en yüksek etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma, 21. Yüzyıl becerileri üzerine yapılan araştırmaların genel etkililiğini göstermekle kalmayıp, bu etkilerin farklı demografik ve eğitim değişkenlerine göre farklılık gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bulgular, eğitimciler, araştırmacılar ve politika yapıcılar için önemli öngörüler sunmakta ve bu alanda yapılabilecek daha ileri araştırmalar için bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to analyze experimental and quasi-experimental studies on 21st Century skills and their sub-dimensions (learning and innovation skills, information, media and technology skills, and life and career skills) using the meta-analysis method, determining the effect sizes of these studies according to different variables, and presenting recommendations for an effective 21st Century skills program in the Turkish sample. In this context, a comprehensive meta-analysis encompassing experimental and quasi-experimental studies on 21st Century skills, their sub-dimensions, and creativity is presented. The research evaluates master's and doctoral theses conducted in Turkey between 2000-2023, along with articles published in peer-reviewed journals indexed in TR Directory. Data were collected from the YÖK National Thesis Center and TR Directory, and effect sizes were calculated using the Random Effects Model and Fixed Effects Model in the Comprehensive Meta Analysis (CMA) program. Effect sizes were examined based on publication types, age groups, educational levels, intervention durations, and methods used. The research includes analyses based on 32 effect sizes for 21st Century skills, 101 effect sizes for sub-dimensions, and 86 effect sizes for creativity skills. Findings indicate that effect sizes for different age groups were particularly high in the three to six and six to ten age ranges. Analyses according to educational levels revealed that studies at the preschool and primary school levels had the highest effect sizes. When examining intervention durations, it was found that long-term education programs were more effective, and STEM applications had the highest impact on 21st Century skills. In conclusion, this study not only demonstrates the overall effectiveness of research on 21st Century skills but also reveals that these effects vary according to different demographic and educational variables. These findings provide significant insights for educators, researchers, policymakers and lay a foundation for further research in this area.