Investigating writing assessment literacy: A study on MoNE secondary school teachers
Yazma değerlendirme okuryazarlığının incelenmesi: MEB ortaokul öğretmenleri üzerine bir çalışma
- Tez No: 997347
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ERGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
Özet
Yazma değerlendirme okuryazarlığı, etkili yazma öğretiminin temel bileşenlerinden biridir ve öğretmenlerin öğrencilerin yazma becerilerini değerlendirmelerine ve anlamlı geri bildirim sağlamalarına olanak tanır. Alan yazında önemi kabul edilmekle birlikte, öğretmenlerin yazma değerlendirme okuryazarlığını belirli eğitim bağlamlarında ele alan ampirik çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışma, writing assessment literacy (WAL) çerçevesi doğrultusunda, Türkiye'de Millî Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı ortaokullarda görev yapan öğretmenlerin yazma değerlendirme okuryazarlığı düzeylerini ve bu düzeyi etkileyen faktörleri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Karma yöntem araştırma deseni benimsenen çalışmada, öğretmenlerin yazma değerlendirme uygulamaları, algıladıkları güçlükler ve hizmet öncesi ile hizmet içi eğitimin rolü; anket yoluyla elde edilen nicel veriler ile yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen nitel veriler bütünleştirilerek incelenmiştir. Bulgular, öğretmenlerin yazma değerlendirmesine ilişkin kavramsal anlayışları ile sınıf içi uygulamaları arasında; özellikle rubrik kullanımı, geri bildirim sağlama ve biçimlendirici değerlendirme uygulamalarında belirgin boşluklar olduğunu ortaya koymaktadır. Bu boşlukların belirlenmesi yoluyla çalışma, Türkiye'deki ortaokullarda yazma değerlendirme uygulamalarının ve öğretmen eğitimi programlarının geliştirilmesine yönelik kanıta dayalı öneriler sunmakta ve yazma öğretimi bağlamında değerlendirme okuryazarlığı alan yazınına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Writing assessment literacy is a key component of effective writing instruction, as it enables teachers to evaluate students' writing and provide meaningful feedback. Although its importance is well established in the literature, empirical research examining teachers' writing assessment literacy in specific educational contexts remains limited. Guided by the writing assessment literacy (WAL) framework, this study aims to examine the level of writing assessment literacy among secondary school teachers working under the Ministry of National Education (MoNE) in Türkiye and to identify the factors influencing this literacy. Adopting a mixed-methods research design, the study integrates quantitative data collected through a questionnaire with qualitative data obtained from semi-structured interviews to examine teachers' writing assessment practices, perceived challenges, and the role of pre-service and in-service teacher education. The findings reveal clear gaps between teachers' conceptual understanding of writing assessment and their classroom practices, particularly in relation to rubric use, feedback provision, and formative assessment. By identifying these gaps, the study offers evidence-based recommendations for improving writing assessment practices and teacher education programs in Turkish secondary schools, while contributing to the broader literature on assessment literacy in writing instruction.