Akıllı şehirlerde yerel yönetimlerin kentsel altyapılar ve donatılar üzerindeki rolü
The role of local governments on urban infrastructures and facilities in smart cities
- Tez No: 910815
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER GİRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Sürekli artan kent nüfusuyla birlikte ortaya çıkan altyapı sorunları, bilgi iletişim teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla ortaya çıkan yeni ihtiyaçlara bağlı trendler, doğal kaynakların hızla tükenmesiyle başlayan alternatif kaynak bulma çabaları, kalabalığın ortaya çıkardığı kirlilik problemleri ve bazı durumlarda da yenilik, farklılık ve albeni arayışı kent yöneticilerinin son yıllarda rotasını akıllı şehir uygulamalarına çevirmesine yol açmıştır. Bu gelişim ve dönüşümden ülkemiz de etkilenmiş ve birçok şehirde söz konusu uygulamaların sayısı artmıştır. Tez çalışmasında İzmir ilindeki akıllı şehir uygulamalarının durumu değerlendirilmiş ve şehri geleceğe taşıyacak vizyonun oluşturulmasına katkı sağlanması amaçlanmıştır. Bu kapsamda literatür ışığında iki anket oluşturulmuştur. Anketlerden ilki hem şehirdeki uygulamaların kullanıcısı ve yeni uygulamaların da ihtiyaçlısı konumundaki vatandaşlara diğeri ise söz konusu ihtiyaçları gidermekle görevli yerel yönetimlerdeki teknik personele uygulanmıştır. Anket sonuçlarına göre vatandaş ile şehrin teknik yöneticilerinin ihtiyaçlar ve yapılması gerekenler noktasında birbirine yakın noktada olduğu tespit edilirken, şehrin mevcut durumunda kat etmesi gereken yolun henüz başında olduğu, popülizmden uzak, akılcı, bilimsel ve en ekonomik yöntemle akıllı şehir uygulamalarının hayata geçirilmesi gerektiği, ancak öncesinde temel altyapı konularında da atılması gereken adımlar olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the continuous increase in urban populations, the resulting infrastructure challenges, the new trends emerging from the widespread use of information and communication technologies, the search for alternative resources driven by the rapid depletion of natural resources, and the pollution problems caused by urban crowding, along with, in some cases, the desire for innovation, differentiation, and appeal, city administrators have increasingly turned towards smart city applications in recent years. This development and transformation have also impacted our country, leading to the rise of such applications in various cities. This thesis evaluates the state of smart city applications in the city of Izmir, aiming to contribute to the formation of a vision that will guide the city into the future. Within this context, two surveys were designed in light of the literature. The first survey targeted citizens, who are both the users of existing smart city applications and potential beneficiaries of future ones, while the second survey was directed at the technical staff within local governments, who are responsible for addressing these needs. The survey results indicate that the perspectives of citizens and technical administrators on the needs and necessary actions are closely aligned. However, it was concluded that the city is still in the early stages of progress, and smart city applications must be implemented in a rational, scientific, and cost-effective manner, avoiding populist approaches. Additionally, certain fundamental infrastructure issues need to be addressed prior to the full realization of smart city initiatives.