E-ticaret işletmesi iş planı ve tüketiciler tarafından tercih edilme başarısı: Online tüketiciler üzerinde bir araştırma
E-commerce business plan and the success of being preferred by consumers: A Study on online consumers
  1. Tez No: 910846
  2. Yazar: ÖZLEM AYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada,“E-Ticaret İşletmesi İş Planı ve Tüketiciler Tarafından Tercih Edilme Başarısı: Online Tüketiciler Üzerinde Bir Araştırma”başlığı altında Elegance Hub adlı kozmetik e-ticaret platformunun iş planı ve pazarlama stratejileri analiz edilmiştir. Araştırmanın amacı, tüketici davranışlarının demografik özelliklere göre nasıl şekillendiğini inceleyerek, bu bulguların işletmenin stratejik planlaması üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Çalışma, Elegance Hub'ın hedef kitlesine ulaşmada ve pazarda rekabet avantajı elde etmede kullanabileceği stratejileri belirlemeye odaklanmıştır. Araştırma, cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim düzeyi ve gelir gibi demografik değişkenlerin tüketici karar verme süreçleri üzerindeki etkilerini analiz ederek, bu bulguların iş planlaması süreçlerine nasıl entegre edilebileceğini değerlendirmiştir. Elde edilen sonuçlar, tüketicilerin bu demografik faktörlere göre farklılaşan davranışlarını ortaya koymakta ve firmanın hedef kitlesine yönelik pazarlama stratejilerinin bu bulgular ışığında nasıl optimize edilebileceğine dair önemli ipuçları sunmaktadır. Çalışmada, özellikle erkek tüketicilerin kalite ve marka odaklılık konularında kadınlara göre daha yüksek puan aldıkları; kadınların ise düşünmeden alışveriş yapma ve bilgi karmaşası yaşama eğilimlerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Yaş faktörü incelendiğinde, genç tüketicilerin trendleri takip etmeye ve yeniliklere daha açık oldukları, ileri yaş gruplarının ise kalite ve güvenilirliği ön planda tuttukları görülmüştür. Eğitim düzeyi ve gelir gibi faktörlerin de tüketici tercihlerinde belirleyici rol oynadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the business plan and marketing strategies of the cosmetics e-commerce platform Elegance Hub were analyzed under the title of“E-Commerce Business Business Plan and Success in Being Preferred by Consumers: A Study on Online Consumers”, the business plan and marketing strategies of the cosmetics e-commerce platform Elegance Hub were analyzed. The aim of the research is to examine how consumer behavior is shaped according to demographic characteristics and to reveal the effects of these findings on the strategic planning of the business. The study focuses on identifying strategies that Elegance Hub can use to reach its target audience and gain competitive advantage in the market. The study analyzed the effects of demographic variables such as gender, age, marital status, education level and income on consumer decision-making processes and evaluated how these findings can be integrated into business planning processes. The results obtained reveal the differentiated behaviors of consumers according to these demographic factors and provide important clues on how marketing strategies for the target audience of the firm can be optimized in the light of these findings. In the study, it was found that male consumers scored higher on quality and brand orientation than female consumers, while women were more likely to shop impulsively and experience information confusion. When the age factor is analyzed, it is seen that younger consumers are more open to following trends and innovations, while older age groups prioritize quality and reliability. Factors such as education level and income were also found to play a decisive role in consumer preferences.