Vestibüloplasti planlanan hastalarda asellüler dermal matriks kullanımının etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of using acellular dermal matrix in patients planned for vestibuloplasty
- Tez No: 910862
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT CİĞERİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çalışma Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı'na yetersiz vestibül derinlik şikâyetiyle başvuran toplam 41 hasta üzerinde yapılmıştır. Hastalar kliniğe ilk başvurduklarında anamnezleri alınıp, klinik ve radyolojik değerlendirmeleri yapılmıştır. Çalışma prospektif bir şekilde rastlantısal, kontrollü ve çift kör olarak planlanmıştır. Hastalara 2 farklı tedavi yöntemi uygulanmıştır. Bu farklı tedavi yöntemi aynı anda anterior bölge orta hattan ikiye ayrılarak düzenlenmiştir. Birinci bölge: sekonder epitelizasyon; ikinci bölge: dermal matriks uygulaması yapılmıştır. Hastaların ağrıları; ilk günden itibaren 2.-7. günlerde, 1.-2. ayda görsel analog skalası (VAS) ve sulkus derinliği ile ölçülmüştür. Veriler kaydedilip, istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was made on a total of 41 patients who presented to Van Yüzüncü Yıl Universty, Faculty of Dentistry. The study was conducted on a total of 41 patients who presented to Van Yüzüncü Yıl University, Faculty of Dentistry, Department of Oral, Dental and Maxillofacial Surgery with the complaint of insufficient vestibular depth. Anamnesis was taken and clinical and radiologic evaluations were performed when the patients first presented to the clinic. The study was planned as a prospective, randomized, controlled and double blind study. Patients underwent 2 different treatment modalities. This different treatment method was arranged by simultaneously dividing the anterior region into two from the midline. First site: secondary epithelialization; second site: dermal matrix application. Patients' pain was measured by visual analog scale (VAS) and sulcus depth on the 2nd day, 7th day, 1st month and 2 months after the first day. The data were recorded and evaluated statistically.