Farklı yaş gruplarındaki karaçam (Pinus nigra arnold) plantasyonlarında toprak solunumu ve organik karbon değişimlerinin belirlenmesi
Soil respiration and organic carbon changes in a chronosequence of managed black pines (Pinus nigra arnold) plantations
  1. Tez No: 910865
  2. Yazar: RANDELL KEITH AMARILLE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİRAÇ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Toprak solunumu ve organik karbon değişimleri, farklı yaşlardaki Pinus nigra plantasyonlarının karbon dinamiklerini belirlemek için karbon yönetiminde önemli parametrelerdir. Bu çalışmada, Rs (toprak solunumu) ve organik karbon stoklarındaki değişimler, P. nigra plantasyonlarının üç farklı yaş grubuna (10 yaşında, 30 yaşında ve 40 yaşında) göre değerlendirilmiştir. Araştırma, dört tekrar ile rastgele blok dizaynı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Rs oranları, toprak ve hava sıcaklıkları ile toprak nemi bir yıl boyunca Li-8100A cihazı kullanılarak ölçülmüştür. Ortalama Rs oranları, 1,87 µmol CO2 m-2 s-1 ile 2,39 µmol CO2 m-2 s-1 arasında değişen akışlarla birlikte orman yaşıyla anlamlı şekilde artmıştır.
Özet (Çeviri)
Soil respiration and organic carbon changes are important parameters in carbon management to understand the carbon dynamics of different ages of managed Pinus nigra plantations. In this study, differences in Rs and changes in organic carbon stock were assessed with respect to forest age in a chronosequence of three age classes (10-years old, 30-years old, and 40-years old) of managed P. nigra plantations. Experiments were conducted in a randomized block design with four replications. Rs rates, soil and air temperatures, and soil moistures were measured using Li-8100A for one year. Mean Rs rates significantly increased with stand age with fluxes ranging from 1.87 µmol CO2 m-2 s-1 to 2.39 µmol CO2 m-2 s-1.