Beden eğitimi öğretmen adaylarının okul deneyimi dersine yönelik tutumları ile kariyer tercihleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between physical education teacher candidates' attitudes towards school experience course and career preferences
- Tez No: 910867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENES BELTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, Bingöl Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Spor Yöneticiliği, Antrenörlük Eğitimi ve Rekreasyon bölümlerinde öğrenim görmekte olup formasyon eğitimi almaya hak kazanan okul deneyimi derslerine katılan 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin okul deneyimi dersine yönelik tutumları ile kariyer tercihleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacı ile yapılmıştır. Araştırmaya, gönüllük esasına dayalı olarak 177 kişi katılmıştır. Araştırılacak olan konuya ilişkin kişisel bilgi formu ile Kılınç ve Salman (2007), tarafından geliştirilmiş“Okul Deneyimi Derslerine Yönelik Tutum'' ve Yusupu (2015), tarafından geliştirilmiş olan ”Kariyer Kararı" ölçekleri kullanılmıştır. Demografik bilgiler ve diğer grup sorulara ait fikir edinilmesini sağlamak amacıyla aritmetik ortalama, standart sapma, frekans ve yüzde dağılımları içeren tanımlayıcı istatistikler sunulmuştur. Katılımcıların okul deneyimi dersine yönelik tutumları ile kariyer kararları değişkenleri arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla korelasyon testi, bu düzeylerin bazı demografik değişkenlerle ilişkisini tespit etmek amacıyla Bağımsız Örneklem T (İndependent Sample T) ve Tek Yönlü Varyans Analizi (One Way Anova) testleri uygulanmıştır. Ayrıca değişkenler arasındaki ilişkileri bütüncül biçimde sınamak için regresyon analizinden faydalanılmıştır. Veriler SPSS Statistics 22 paket programda değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between the attitudes of 3rd and 4th-year students toward the school experience course and their career preferences. The participants are students from the Faculty of Sports Sciences at Bingöl University, studying in the departments of Physical Education and Sports Teaching, Sports Management, Coaching Education, and Recreation, who are eligible to receive pedagogical formation training and are attending the school experience courses. A total of 177 individuals participated in the study on a voluntary basis. The data were collected through a personal information form, the 'Attitude Towards School Experience Courses' scale developed by Kılınç and Salman (2007), and the 'Career Decision' scale developed by Yusupu (2015). Descriptive statistics, including arithmetic mean, standard deviation, frequency, and percentage distributions, were presented to provide insights into demographic information and responses to other group-related questions. To determine the relationship between participants' attitudes toward the school experience course and their career decisions, a correlation test was conducted. In addition, Independent Sample T-tests and One-Way Anova tests were used to analyze the relationships between these levels and some demographic variables. Furthermore, regression analysis was utilized to comprehensively examine the relationships between variables. The data were analyzed using SPSS Statistics 22 software.