Yapay zeka destekli iletişim stratejilerinin otobüs taşımacılığındaki rolü
The role of artificial ıntelligence supported communication strategies in bus transportation
- Tez No: 910870
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İletişim Bilimleri, İşletme, Transportation, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma nitel araştırma yöntemleri kullanılarak çeşitli kaynakların derlenmesi çalışma amacı ve başlığı doğrultusunda çeşitli sonuçlara ulaşılan bir çalışmadır. Bu çalışma, otobüs taşımacılığı sektöründe iletişim stratejilerini inceleyen bir araştırma makalesidir. Çalışma, geleneksel iletişim modellerini, özellikle yolcu-şoför, şirket-yolcu ve acil durum iletişimi olmak üzere detaylı bir şekilde ele almaktadır. Ayrıca, sektördeki mevcut sorunlar ve iyileştirme alanları, gecikmelerin yolcular üzerindeki etkisi, yolcu memnuniyetsizliği, acil durum müdahale eksiklikleri gibi konuları kapsamaktadır. Yapay zekâ temelli iletişim stratejileri bölümü, sesli asistanlar ve chatbot uygulamalarını içermekte olup, yolculara bilgi sağlama, bilet ve sefer bilgisi sunma, kullanıcı sorularını yanıtlama gibi alanlarda nasıl kullanılabileceğini detaylı bir şekilde açıklamaktadır. Ayrıca, yapay zekâ destekli iletişimin avantajları, yolcu analitiği ve kişiselleştirilmiş iletişim konularına da odaklanılmıştır. Çalışmanın son bölümü, yapay zekâ destekli iletişim stratejilerinin sektöre sağladığı hızlı bilgi akışı, yolcu deneyiminin geliştirilmesi, operasyonel verimlilik ve maliyet tasarrufu gibi avantajları vurgulamaktadır. Yapay zekâ uygulama örnekleri, ulusal ve uluslararası iş birlikleri, başarılı entegrasyon örnekleri ve sektörde karşılaşılan zorluklar ve çözüm yolları da ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Sonuç ve öneriler bölümü, çalışmanın genel bulgularını özetlemekte ve otobüs taşımacılığı sektöründeki iletişim stratejilerini geliştirmek için öneriler sunmaktadır. Kaynaklar bölümü, çalışmanın temel aldığı kaynakları içermektedir. Bu makale, otobüs taşımacılığı sektöründeki iletişim stratejileri ve yapay zekâ uygulamaları konusunda kapsamlı bir bakış sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is a research article that compiles various sources using qualitative research methods, aiming to explore communication strategies in the bus transportation sector. The study extensively examines traditional communication models, specifically focusing on passenger-driver, company-passenger, and emergency communication. Additionally, it covers current issues and improvement areas in the sector, including the impact of delays on passengers, passenger dissatisfaction, and deficiencies in emergency interventions. The section on Artificial Intelligence (AI) based communication strategies encompasses voice assistants and chatbot applications, detailing how they can be utilized in providing information to passengers, offering ticket and route information, and responding to user queries. Furthermore, it emphasizes the advantages of AI-supported communication, delving into passenger analytics and personalized communication. The concluding section highlights the benefits of AI-supported communication strategies in the industry, such as rapid information flow, enhancement of passenger experience, operational efficiency, and cost savings. The study provides detailed examples of AI applications, national and international collaborations, successful integration instances, as well as challenges faced in the sector and corresponding solutions. The conclusion and recommendations section summarizes the overall findings of the study and provides suggestions for improving communication strategies in the bus transportation sector. The references section includes the sources relied upon in the study. This article offers a comprehensive overview of communication strategies and AI applications in the bus transportation sector.