Erken dönem Deleuze'de rizomatik düşünmenin perde arkası
The backstage of rhizomatic thinking in early texts of Deleuze
  1. Tez No: 910875
  2. Yazar: MUSTAFA ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENGÜN MELTEM ACAR KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez, çağımıza damgalarını vuran post-yapısalcı düşünürler olan Deleuze ve Guattari'nin içkinlik ve fark felsefesiyle ortaya çıkan rizom ya da köksap düşüncesi üzerine yazılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde Deleuze ve Guattari'nin kavram yaratma ödevi olarak gördüğü felsefe ortaya koyulmuş ve rizom düşüncesinin perde arkası irdelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise Deleuze ve Guattari'nin felsefesinin temelini oluşturan“fark”düşüncesi ve fark ile ortaya çıkan rizomlara yer verilmiştir. Son olarak ise Deleuze ve Guattari'nin“rizomatik”düşünme ile ortaya çıkan, sınırlara direnen ve hareket odaklı yersizyurtsuzlaşmış güç olarak göçebe düşüncesi ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis is written on the idea of rhizome, which emerged with the philosophy of immanence and difference of Deleuze and Guattari, the post-structuralist thinkers who left their marks on our age. In the first part of the study, the philosophy that Deleuze and Guattari see as a task of creating concepts is presented and the background of the idea of rhizome is examined. In the second part of the study, the idea of“difference”that forms the basis of Deleuze and Guattari's philosophy and the rhizomes that emerge with difference are included. Finally, the idea of nomad as a deterritorialized force that resists borders and is focused on movement, which emerged with Deleuze and Guattari's“rhizomatic”thinking, is presented.