Hiperemezis Gravidarumlu gebelerin serum kan parametreleri ve Amiloid-A düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum blood parameters and Amyloid-A levels of pregnant pregnants with Hyperemesis Gravidarum
  1. Tez No: 847826
  2. Yazar: DURMUŞ ÖNDER
  3. Danışmanlar: DR. ÖZGÜR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Biz bu tez çalışmasında Hiperemezis Gravidarum'lu (HEG) gebelerde serum Amiloid A (AA) düzeyinin bir biyobelirteç olarak kullanılıp kullanılamayacağını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif Kohort çalışması Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Antalya Eğitim ve Araştırma Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde Nisan-Ekim 2023 tarihleri arasında yapılmıştır. HEG tanısı alan (Grup-1, n=40) ve sağlıklı (Grup-2, n=40) toplam 88 gebe çalışmaya dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to investigate whether serum Amyloid A (AA) level can be used as a biomarker in pregnant women with Hyperemesis Gravidarum (HEG). Materials and Methods: This prospective cohort study was conducted at Health Sciences University (SBU) Antalya Training and Research Gynecology and Obstetrics Clinic between April and October 2023. A total of 88 pregnant women diagnosed with HEG (Group 1, n=40) and healthy (Group 2, n=40) were included in the study.