Travma sonrası stres bozukluğu olan ergenlerin plazma oksitosin düzeylerinin sağlıklı ergenler ile karşılaştırılması ve oksitosin düzeylerinin psikiyatrik belirtiler ile ilişkisi
Comparison of plasma oxytocin levels in adolescents with post-traumatic stress disorder with healthy adolescents and the relationship of oxytocin levels with psychiatric symptoms
  1. Tez No: 910907
  2. Yazar: FEVZİ BURAK KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAGİHAN CEVHER BİNİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Son yıllarda yapılan çalışmalarda Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) nörobiyolojisinde oksitosinin etkili olabileceği öne sürülmüştür. Oksitosin düzeyleri ile TSSB arasındaki ilişkiyi değerlendiren erişkin çalışmaları bulunurken ergen çalışması bulunmamaktadır. Bu araştırmada TSSB tanılı ergenlerin plazma oksitosin değerlerinin sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması ve psikiyatrik belirtilerle ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 13-18 yaş arası TSSB tanılı 60 hasta ile 62 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. TSSB tanısı ile dissosiyasyon komorbiditesi klinik görüşmeyle konulmuş, Klinisyen Tarafından Uygulanan TSSB Ölçeği (CAPS-5), Posttravmatik Stres Bozukluğu Kontrol Listesi (PCL-5) ve Klinik Global İzlem Ölçeği ile hastalık şiddeti ve belirti dağılımı değerlendirilmiştir. Eşlik eden psikiyatrik belirtiler Çocuklarda Anksiyete ve Depresyon Ölçeği-Yenilenmiş Ebeveyn ve Çocuk Formu, Ergen Dissosiyatif Yaşantılar Ölçeği ile taranmıştır. Katılımcılardan açlık venöz kan örnekleri sabah 08:00-10:00 arasında görüşmeyi yapan klinisyen dışındaki sağlık personeli tarafından (kadınlar için erken-orta foliküler evrede) toplanmış, soğuk santrifüj işleminden sonra plazma oksitosin konsantrasyonları Cayman marka kit (Kat no: 500440, USA) kullanılarak kompetitif ELISA yöntemi ile elde edilmiştir. Bulgular: Olgu grubunun plazma oksitosin değerleri istatistiksel anlamlı olarak kontrol grubuna göre daha yüksek bulunmuştur. İkili karşılaştırma analizlerinde TSSB-dissosiyasyon olan alt grubun plazma oksitosin değerleri istatistiksel anlamlı olarak kontrol grubuna göre daha yüksek bulunmuştur. Olgu grubunun plazma oksitosin değerleri ile psikiyatrik belirtiler arasında korelasyon olmadığı tespit edildi. Sonuçlar: TSSB tanılı ergenlerde saptanan yüksek plazma oksitosin düzeyleri artmış stres ve korku yanıtının azaltılması ile ilişkili olabileceği düşünüldü. Dissosiyatif belirtilerin varlığı oksitosin düzeylerinin yüksekliğine katkıda bulunabilir. Ergenlerde TSSB nörobiyolojisinde oksitosinin rolünün belirlenmesi için TSSB alt gruplarının da birlikte ele alındığı, alt grup örneklem sayısının daha büyük olduğu ileri izlem çalışmalarına ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Recent studies have suggested that oxytocin may be effective in the neurobiology of Post-Traumatic Stress Disorder (PTSD). While there are adult studies evaluating the relationship between oxytocin levels and PTSD, there are no adolescent studies. This study aimed to compare plasma oxytocin levels of adolescents diagnosed with PTSD with healthy controls and to evaluate its relationship with psychiatric symptoms. Materials and Methods: The study included 60 patients diagnosed with PTSD and 62 healthy controls aged between 13-18 years. PTSD diagnosis and dissociation comorbidity were established through clinical interviews, and disease severity and symptom distribution were assessed using the Clinician-Administered PTSD Scale (CAPS-5), Posttraumatic Stress Disorder Checklist (PCL-5), and Clinical Global Impressions Scale. Accompanying psychiatric symptoms were screened using The Revised Child Anxiety and Depression Scale-Parent and Child Version (RCADS) and the Adolescent Dissociative Experiences Scale. Fasting venous blood samples were collected from the participants between 08:00 and 10:00 in the morning by healthcare personnel other than the clinician conducting the interview (for women in the early-mid follicular phase), and after cold centrifugation, plasma oxytocin concentrations were obtained by competitive ELISA method using the Cayman brand kit (Cat no: 500440, USA). Results: Plasma oxytocin levels of the case group were found to be statistically significant higher than the control group. In pairwise comparison analyses, plasma oxytocin values of the PTSD-dissociation subgroup were found to be statistically significantly higher than the control group. No correlation was found between plasma oxytocin values of the case group and psychiatric symptoms. Conclusion: It was thought that the high plasma oxytocin levels detected in adolescents with PTSD could be related to the reduction of increased stress and fear response. The presence of dissociative symptoms may contribute to the high oxytocin levels. Further follow-up studies with larger subgroup samples of PTSD are needed to determine the role of oxytocin in the neurobiology of PTSD in adolescents.