Amatör futbolcularda denge ve dik sıçrama testleri ile antropometrik ölçümlerin karşılaştırılması
Comparison of balance and vertical jump tests and anthropometric measurements in amateur football players
  1. Tez No: 910966
  2. Yazar: NİSANUR ATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA KÜRKÇÜOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL ÇİLİNGİROĞLU ANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bizim bu çalışmadaki amacımız futbol sporcularının antropometrik ölçümlerinin dik sıçrama ve denge performansları ile ilişkisini ortaya koymaktır. Bu çalışmaya Çorum Amatör Sporcular Federasyon'unda amatör olarak futbol oynayan, yaş ortalaması 22,24±8,08 (19-30) olan ve en az 1 yıl spor geçmişi bulunan sporcular dahil edildi. Son 6 ay içinde cerrahi ve ağır travma öyküsü bulunan, doğumsal anomalileri olan kişiler çalışma kapsamı dışında tutuldu. Çalışma gönüllülük esasına dayanılarak, 80 katılımcı ile gerçekleştirildi. Araştırmada veri toplama aracı olarak ''Antropometrik Ölçüm Seti'', ''Tanita bc 601'', ''Flamingo Denge Testi'', ''Y Denge Testi'' ve ''Dikey Sıçrama Testi'' kullanıldı. Araştırmamızda elde ettiğimiz verilerin istatistiksel analizleri SPSS (Versiyon 22.0 SPSS Inc Chicago, IL, USA) paket programı kullanılarak gerçekleştirildi. Orta saha sporcularının dominant dinamik dengeleri ile alt ekstremite uzunluğu arasında orta düzeyde negatif yönlü ilişki tespit edildi (r=0,438, p=0,022). Defans sporcularının dominant dinamik dengeleri ile kalça çevresi arasında düşük düzeyde negatif yönlü ilişki tespit edildi (r=-0,446, p=0,022). Defans sporcularının non-dominant dinamik dengeleri ile kalça çevresi dominant ve non-dominat baldır çevresi arasında düşük düzeyde negatif yönlü ilişki tespit edildi (r=-0,433, p=0,027; r=-0,466, p=0,016; r=-0,443, p=0,024). Orta saha sporcularının non-dominant dinamik dengeleri ile alt ekstremite uzunluğu arasında orta düzeyde negatif yönlü ilişki (r=-0,652, p=0,001), orta saha sporcularının dominant statik dengeleri ile ayak uzunluğu arasında düşük düzeyde pozitif yönlü ilişki bulundu (r=0,398, p=0,044). Defans ve orta saha sporcularında ise non-dominant statik denge ile bel çevresi arasında düşük düzeyde negatif yönlü ilişki olduğu gözlendi (sırasıyla r=0,412, p=0,036; r=0,394, p=0,042).
Özet (Çeviri)
Our aim in this study is to reveal the relationship between anthropometric measurements of football athletes and their vertical jump and balance performances. Athletes who played football as amateurs in the Çorum Amateur Athletes Federation, had an average age of 22.24±8.08 (19-30) and had at least 1 year of sports history were included in the study. People with a history of surgery or severe trauma in the last 6 months and those with congenital anomalies were excluded from the study. The study was conducted on a voluntary basis with 80 participants.“Anthropometric Measurement Set”,“Tanita bc 601”,“Flamingo Balance Test”,“Y Balance Test”and“Vertical Jump Test”were used as data collection tools in the research. Statistical analysis of the data we obtained in our research was carried out using the SPSS (Version 22.0 SPSS Inc Chicago, IL, USA) package program. A moderate negative relationship was detected between the dominant dynamic balance and lower extremity length of midfield athletes (r=0.438, p=0.022). A low level negative relationship was detected between the dominant dynamic balances of the defenders and their hip circumference (r=-0.446, p=0.022). A low-level negative relationship was detected between the non-dominant dynamic balances of the defenders and the dominant, non-dominant calf circumference and hip circumference (r=-0.433, p=0.027; r=-0.466, p=0.016; r=-0.443, p=0.024). A moderate negative relationship between midfield athletes' non-dominant dynamic balance and lower extremity length (r=-0.652, p=0.001), a low-level positive relationship was found between the dominant static balance and foot length of midfielders (r=0.398, p=0.044). A low-level negative relationship was observed between non-dominant static balance and waist circumference in defender and midfield athletes (r=0.412, p=0.036; r=0.394, p=0.042, respectively).