Amatör futbolcularda dorsifleksiyon açısının bacak hacmi, denge, sürat ve yön değiştirme performansı ile ilişkisi
The relationship of dorsiflexion angle with leg volume, balance, speed and change of direction performance in amateur footballers
- Tez No: 750248
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ BAYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı, çeşitli spor kulüplerinin alt yapısında yetişen ve temel eğitim döneminde çeşitli antrenman yüklerine maruz kalan 14-15 yaş sporcuların dorsifleksiyon açıları, bacak hacmi, dinamik denge, sürat performansı ve çevikliğe bağlı olarak yön değiştirme performansları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmamıza Cizre Gençlik Spor İlçe Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde yer alan Cizre Hamit Özalp Stadında eğitim gören amatör ligde futbol oynayan 76 erkek futbol oyuncusu katıldı. Araştırmaya katılan sporcuların boy, kilo, beden kütle indeksi, bacak hacmi, 30 metre sürat, Y-balance testi, yön değiştirme performansı için de illinois testi uygulandı. Araştırmada elde edilen verilerin analizi için Spss paket programı kullanıldı. Araştırmada elde edilen verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini tespit etmek için Kolmogorov-Smirnov testi yapıldı. Araştırmaya katılan sporcuların sağ ve sol bölge ölçüm değerleri arasında bir ilişkinin olup olmadığını ortaya koymak için non parametrik testlerden Spearman Sıra Farkları Kolerasyon testi yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between dorsiflexion angles, leg volume, dynamic balance, speed performance and change of direction performances depending on agility of athletes aged 14-15 who were raised in the infrastructure of various sports clubs and exposed to various training loads during the basic training period. 76 male football players who play football in the amateur league participated in our research at the Cizre Hamit Özalp Stadium, which is under the Cizre Youth and Sports District Services Directorate. Height, weight, body mass index, leg volume, 30 meters speed, Y-balance test, and illinois test were applied for the performance of changing direction of the athletes participating in the research. Spss package program was used for the analysis of the data obtained in the research. Kolmogorov-Smirnov test was performed to determine whether the data obtained in the study showed normal distribution. Spearman Rank Differences Correlation test, which is one of the non-parametric tests, was used to reveal whether there is a relationship between the right and left region measurement values of the athletes participating in the research.