Bir üniversite hastanesi acil servisinde, bilgisayarlı beyin tomografisi çekilen hastaların retrospektif analizi
Retrospective analysis of patients undergoing computerized brain tomography in a university hospital emergency department
- Tez No: 607298
- Danışmanlar: DOÇ. MEHMET AKİF KARAMERCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada acil servisimizde çekilen bilgisayarlı beyin tomografilerinin (BBT) klinik endikasyonları ve acil servis hasta yönetimine katkısı, hastaların hastane içi morbidite ve mortaliteleri de değerlendirilerek araştırılması amaçlan-mıştır Çalışmaya Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Erişkin Acil Servisinde 01.Temmuz.2018-31.Ocak.2019 tarihleri arasında BBT istem ve çekimi yapılmış ve 18 yaşını doldurmuş tüm hastalar dahil edilmiştir. Çalışmamız retrospektif gözlemsel olarak yapılmıştır. Çalışmada 2031 hastanın toplam 2441 BBT'si incelendi. Çalışma gurubu-nun yaş ortalamaları 53.96±20.92 yıl olarak belirlendi. Bireylerin %54.4'ü (n:1104) erkekti. Çekimlerin %66.2'sinin non-travmatik endikasyonlarla uygulandığı tespit edildi. Non-travmatik vakalarda en sık endikasyonlar; mental durum değişikliği (%22.7), fokal nörolojik defisit (%22.6) ve baş ağrısı (%18.6) iken travmatik gurupta en sık mekanizmalar düşme (%46.8), araç içi trafik kazası (%28.9) ve darp (%11.2) olarak bulundu. Non-travmatik vakalarda patoloji bulunan grupta fokal nörolojik defisit ve nöbet endikasyonları ile çekim yapılma sıklığı yüksek saptandı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the clinical indications of head computed tomography (CT) and its contribution to emergency department patient management by evaluating the in-hospital morbidity and mortality. The study was conducted on all patients over the age of 18 years with the ordered head CT between July.2018 and January.2019 in the Adult Emergency Department of Gazi University Hospital. Our study was performed retrospectively. A total of 2441 head CT of 2031 patients were examined in the study. The mean age of the study group was 53.96±20.92 years. 54.4% of individuals (n:1104) were male. 66.2% of the scans were found to have been administered with non-traumatic indications. The most common indications in non-traumatic cases were mental state change (22.7%), focal neurological deficit (22.6%) and headache (18.6%), while the most common mechanisms in the traumatic group were fall (46.8%), car accident (28.9%) and assault (11.2%). The frequency of focal neurological deficits and seizure indications was high in the group with pathology in non-traumatic cases.