Türkçenin ikinci dil olarak öğretiminde dengeli okuma yazma yaklaşımının uygulanması
Application of balanced literacy approach in teaching Turkish as a second language
  1. Tez No: 839444
  2. Yazar: BEKİR SIDDIK KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÖÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 496
Özet
Türkçenin ikinci dil olarak öğretiminde temel dil becerilerinin dengeli ve verimli geliştirilmesi konusunda bazı sorunlar yaşanmaktadır. Bu araştırmanın amacı, Türkçenin ikinci dil olarak öğretiminde temel dil becerilerinin dengeli ve verimli bir şekilde kullanılmasında yaşanan sorunların çözümünde Dengeli Okuma Yazma Yaklaşımının rolünü belirlemektir. Araştırma nitel araştırma yöntemi, eylem araştırması deseniyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın uygulaması 12.12.2022-05.05.2023 tarihleri arasında B1, B2 ve C1 kurlarında 10 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. 8 eylem planını kapsayan araştırmada veriler; gözlemler, görüşmeler, yansıtıcı günlük ve etkinlik çalışmalarında kullanılan dokümanlar ile elde edilmiştir. Araştırmanın verileri içerik analizi tekniğiyle çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda Dengeli Okuma Yazma Yaklaşımının, Türkçeyi ikinci dil olarak öğrenen öğrencilerin temel dil becerilerinin dengeli ve verimli geliştirilmesinde olumlu bir rolü olduğu tespit edilmiştir. Etkileşimli öğretim modelinin öğrencilerin okuma anlama; yazma süreci modelinin yazma becerilerini, bilişsel, duyuşsal açılardan geliştirdiği saptanmıştır. Dengeli Okuma Yazma Yaklaşımı, etkileşimli öğretim ve yazma süreci modeli çerçevesinde gerçekleştirilen etkinliklerin öğrencilerin okuma, yazma, konuşma ve dinleme becerilerini bütünleşik olarak kullanabilmelerine olanak sağladığı, öğrencilerin becerilere yönelik etkinliklere katılmaları üzerinde olumlu bir role sahip olduğu, sınıf içi iletişimi ve etkileşimi artırarak aktif öğrenme ortamları oluşturduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
There are some difficulties in the balanced and efficient development of basic language skills in teaching Turkish as a second language. The aim of this research is to determine the role of the Balanced Literacy Approach in solving the problems experienced in the balanced and efficient use of basic language skills in teaching Turkish as a second language. The research is conducted with qualitative research method and action research design. The implementation of the research was carried out between 12.12.2022-05.05.2023 with 10 participants in B1, B2 and C1 courses. In the research covering 8 action plans, data were collected through observations, interviews, reflective diaries and documents used in activity studies. The data of the research are analysed with the content analysis technique. As a result of the research, it is found that the Balanced Literacy Approach has a positive role in the balanced and efficient development of Turkish as a second language learners' basic language skills. It is also found that the interactive teaching model strategies improve the learners' reading comprehension process; the writing process model improves the writing process in terms of cognitive and affective aspects. It is determined that the activities performed within the framework of balanced literacy approach, interactive teaching and writing process model enable learners to use reading, writing, speaking and listening skills in an integrated manner, have a positive role on learners' participation in activities related to skills, and create active learning environments by increasing in-class communication and interaction.