The impact of clil and techno-clil implementations on Turkish students' l2 vocabulary proficiency and reading development
Dil ve içerik bütünleşik öğrenme ve teknoloji entegreli dil ve içerik bütünleşik öğrenme uygulamalarının Türk öğrencilerinin ikinci dil kelime ve okuma becerilerine etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 555080
- Danışmanlar: PROF. DERİN ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma, içerik ve dil entegreli öğrenme ve teknoloji ile bütünleştirilmiş içerik ve dil entegreli öğrenme ders uygulamalarının 6. sınıf öğrencilerinin ikinci dil okuma ve kelime gelişimine etkilerini araştırmıştır. Ayrıca öğrencilerin ve öğretmenlerin teknoloji ile bütünleştirilmiş içerik ve dil entegreli öğrenme modeline yönelik algılarını analiz etmeyi amaçlamıştır. İki 6. sınıf bozulmamış sınıf kontrol ve deney grupları olarak seçilmiştir (N= 37). Kontrol grubu içerik tümleşik dil eğitimine maruz kalırken, deney grubu teknoloji ve içerik tümleşik dil eğitimi almıştır. Nicel veri araçları, okuma öncesi ve sonrası seviye belirleme testi ve Kelime Bilgisi Ölçeğini içermiştir ve sonuçlar iki grupta ön, son ve gecikmeli testler arasında dikkate değer bir fark göstermiştir. Nitel veri araçları öğretmen dergilerini, öğrenci görüşmelerini, ve öğretmenler arasında uyarılmış geri çağırma görüşmelerini içermekte ve sonuçlar hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin derslerde içerik ve dil entegreli öğrenme ve teknoloji ile bütünleştirilmiş içerik ve dil entegreli öğrenme yaklaşımlarına yönelik olumlu tutumlar geliştirdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the impact of CLIL and Techno-CLIL lesson implementations on 6th grade students' L2 reading, and vocabulary development. It also aimed to analyze the perceptions of the students and the teachers toward CLIL and Techno-CLIL models. Two 6th grade intact classes were selected as control and experimental groups (N=37). The control group was exposed to traditional content and language integrated instruction while the experimental group received technology and content integrated language instruction. Quantitative data instruments included pre, post and delayed L2 reading proficiency test and Vocabulary Knowledge Scale, and the results showed a remarkable difference between pre and post-tests in both groups. Qualitative data instruments included teacher journals, student interviews, and stimulated recall and the results indicated that both teachers and students have developed positive attitudes towards Techno-CLIL and CLIL approaches in classrooms.