Kırsal konut mekânında meydana gelen değişimlerin analizi üzerine bir yöntem önerisi: Mekân dizimi-sistem dinamikleri etkileşimli simülasyon yaklaşımı
A method proposal on analysis of changes occuring in rural house: Space syntax-system dynamics interactive simulation approach
- Tez No: 911021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP ÖZBAYRAKTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 353
Özet
Sosyal ve kültürel yaşamın gelişmesiyle artan faaliyetler ve ihtiyaçlar doğrultusunda, yaşam standartları ve arzulanan tutumlar değişmeye başladı. Mimari anlamda bu değişim, belirgin olarak insanın yaşamını sürdürdüğü 'konut' yapılarında görünür oldu. Böylece konut, öncelikli 'barınma' amacının yanı sıra, kullanıcının arzuladığı, özendiği estetik ve işlevsellik kaygılarını ön planda tutan bir birime dönüştü. Değişime maruz kalan konut birimtimeinin en büyük yansımalarından biri ise kırsalda yer alan geleneksel konutlarda görüldü. Zamanın etkisiyle meydana gelen olağan ve karşı konulamaz bu değişim, genelden özele –kırsal çevreden en küçük konut birimine- kontrol edilmesi gereken birçok dinamik etkeni de beraberinde getirdi. Bu nedenle çalışmada, mekânsal analiz ve zaman boyunca meydana gelen değişimin analizini yapmak için mekân dizimi ve sistem dinamikleri olmak üzere iki farklı yaklaşımın bir arada uygulanabilirliği üzerinde durulmuştur. Çalışmada ele alınan entegre yöntem, alan çalışması olarak Türkiye'dek
Özet (Çeviri)
With the development of social and cultural life, living standards and desired attitudes began to change in line with the increasing activities and needs. Architecturally, this change was evident in the 'housing' structures where people lived. Thus, the residence has turned into a unit that prioritizes the aesthetic and functionality concerns that the user desires and envies, as well as its primary purpose of 'sheltering'. One of the biggest reflections of the housing unit, which was exposed to change, was seen in the traditional houses in the countryside. This ordinary and irresistible change, which occurred with the effect of time, brought along many dynamic factors that needed to be controlled from general to private – from the rural environment to the smallest housing unit. For this reason, in this study, the applicability of two different approaches, namely spatial syntax and system dynamics, is emphasized in order to analyze the spatial analysis and the change that occurs over time. The integrated metho