Geotekstillerin zemin davranışına etkisi
Effect of geotextiles on soil dynamics
- Tez No: 911060
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZİLE URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Geotekstiller, zeminle birlikte kullanıldığında ayırma, filtreleme, güçlendirme, koruma veya tahliye etme özelliğine sahip olan geçirgen kumaşlardır. Genellikle donatı amaçlı kullanılan geosentetikler inşaat mühendisliği uygulamalarında farklı amaçlarla da kullanılmaktadır. Bir geosentetik malzeme türü olan geotekstil klasik çözümlerin yerine ya da klasik çözümler ile birlikte kullanılarak daha ekonomik, ergonomik ve faydalı bir çözüm sağlanmasına katkıda bulunmaktadır. Bu nedenle, son yıllarda geoteknik mühendisliği alanında giderek yaygınlaşan ve geniş uygulama alanı bulan bir malzeme türü olmuştur. Hammaddesi poli (çok) ve meras (parçalı) sözcüklerinin birleşimi ile oluşmuş polimerden oluşan geosentetik ürünlerde polimer ağırlığı arttıkça dayanım, uzayabilme kabiliyeti, darbe dayanımı, gerilme çatlağı dayanımı, ısıya karşı direnç gibi nitelikler artarken işlenebilme özelliği azalmaktadır. Bu çalışmada, çeşitli polimerlerden üretilen ve yüksek dayanıma sahip geotekstil kullanılarak statik ve deprem yükü altındaki zemin profilinin ve üzerindeki yapının bu etki karşısındaki davranışı Plaxis 2D sonlu elemanlar programı kullanılarak incelenmiştir. Bu kapsamda, geotekstil malzeme kullanılarak ve kullanılmadan, dinamik yük uygulanan zemin modellerinde analizler yapılmış ve sonuçta deformasyon miktarları elde edilmiştir. Analiz sonuçlarının karşılaştırılmasıyla, geotekstil kullanımının olumlu etkisi olduğu gözlemlenmiş olup geoteknik mühendisliği ile ilgili problemlerin çözümlerinde geleneksel yöntemlerin yerine kullanılabileceği görülmüştür. Ayrıca geotekstil malzemelerin kullanımı, sürdürülebilirliğin çok önemli olduğu günümüzde kolay uygulanabilir olması ve uzun ömürlü olması nedeniyle önem kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
Geotextiles are permeable fabrics that can separate, filter, reinforce, protect, or evacuate when used with soil. Geosynthetics, generally used for reinforcement purposes, are also used in civil engineering applications. Geotextile, which is a type of geosynthetic material, contributes to providing a more economical, ergonomic, and useful solution by using it instead of classical solutions or together with classical solutions. Therefore, in recent years, it has become a type of material that has become increasingly common in the field of geotechnical engineering and has found a wide field of application, in geosynthetic products consisting of polymer, whose raw material is a combination of the words poly (many) and meras (partial), as the weight of the polymer increases, properties such as strength, elongation, impact resistance, tensile crack resistance, resistance to heat increase, and workability decreases. In this study, the behavior of the soil profile under static and earthquake load and the structure on it against this effect using high-strength geotextile made of various polymers was studied using the Plaxis 2D finite element program. In this context, analyses were performed on soil models with dynamic load applied and without using geotextile material, and the deformation amounts were obtained as a result. By comparing the results of the analysis, it was observed that the use of geotextile has a positive effect, and it was seen that it can be used instead of traditional methods in solving problems related to geotechnical engineering. In addition, the use of geotextile materials has gained importance due to its easy application and longevity, where sustainability is very important.