Metal katkılı ∑3(111) tanecik sınırlı CdS yapının elektronik ve yapısal özelliklerinin yoğunluk fonksiyonel teori ile incelenmesi
Investigation of electronic and structural properties of metal doped ∑3(111) grain-confined CdS structure with density functional theory
  1. Tez No: 911095
  2. Yazar: CAN ALTUNDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
II – VI grubu bir yarı iletken olan Kadmiyum Sülfürün (CdS) optoelektronik cihazlarda potansiyel birçok uygulamaları vardır. 2,42 eV'lik doğrudan bant aralığı nedeniyle hacimsel CdS, fotokatalizde, fotodedektörlerde, kuantum nokta ledlerinde, ince film transistörler (TFT), sensor uygulamalarında kullanılır. Termal ve kimyasal stabilitesi nedeniyle renk pigmentlerinde de kullanılır. n tipi yarı iletken olması nedeni ile (Sülfür boşluğundan dolayı) CdTe, Cu(In, Ga)Se2 ve Cu2ZnSn(S, Se)4 ile ince film güneş pilleri emiciler için uygun bir tampon katman olarak kabul edilir. Ayrıca CdS bu tip ince film güneş pillerinde minimum kafes uyumsuzluğu sunar. CdS çinko blende (zb), wurtzite (wz) ve kaya tuzu (rs) şeklinde üç farklı yapıda kristalleşir. Bu fazlar arasında zb-CdS, optoelektonik sistemlerde yaygın olarak kullanılır. İnce film CdS üretimi sonucunda tanecik sınırlı yapılar oluşur. Bu tanecik sınırlı yapılar, CdS ile yapılan aygıtların performansını etkilemektedir. Bu tanecik sınırlı yapılardan en muhtemel olanı ∑3(111) şeklinde betimlenen türüdür. Bu çalışmada ∑3(111) CdS tanecik sınırlı yapı Yoğunluk Fonksiyonel Teori (GGA yaklaşımı) ile incelenmiş olup Ag ve Cu katkının yapısal ve optik özelliklerine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cadmium Sulfide (CdS), a group I – VI semiconductor, has many potential applications in optoelectronic devices [1]. Due to its direct band gap of 2.42 eV, volumetric CdS [2] is used in photocatalysis [3], photodetectors [4], quantum dot LEDs [5], thin film transistors (TFT) [6], sensor applications [7] is used. It is also used in color pigments due to its thermal and chemical stability [8]. Because it is an n-type semiconductor (due to the sulfur gap) [6], it is considered a suitable buffer layer for thin-film solar cell absorbers with CdTe, Cu(In, Ga)Se2 and Cu2ZnSn(S, Se)4 [9], [10] is done [11]. Additionally, CdS offers minimal lattice mismatch in this type of thin-film solar cells. CdS crystallizes in three different structures: zinc blende (zb), wurtzite (wz) and rock salt (rs). Among these phases, zb-CdS is widely used in optoelectronic systems. As a result of thin-film CdS production, grain-bounded structures are formed. These grain-limited structures affect the performance of devices made with CdS. The most likely of these grain-bounded structures is the type described as ∑3(111). In this study, ∑3(111) CdS grain confined structure was examined with Density Functional Theory (GGA approach) and the effects of Ag and Cu dopant on structural and optical properties were examined.