Aşırı harabiyet gösteren kök kanallarında single adjustable post sisteminin kullanılmasının bağlanma dayanımına etkisi
The effect of single adjustable post system on bond strength in severely damaged root canals
- Tez No: 911156
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ OĞUZ YOLDAŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu in-vitro tez çalışması single adjustable post sisteminin kendi içinde sistemin bir parçası olan fiber kılıfın bağlanma dayanımına etkisini çiğneme simülatöründe yaşlandırarak ve yaşlandırma olamadan değerlendirmeyi amaçlamıştır. Bu çalışmada 60 adet tek ve düz köklü mandibular premolar dişler kullanılmıştır. Dişler her grupta 15 adet olacak şekilde rastgele 4 gruba ayrılmıştır. Dişlerin yarısında fiber kılıf kullanılırken diğer yarısında kullanılmamıştır gruplar iki alt gruba ayrılarak fiber kılıf kullanılan ve kullanılmayan örneklerin yarısı çiğneme simülatörü aracılığıyla yaşlandırma uygulanmıştır ve toplamda 4 grup oluşmuştur (n=15). Daha sonra bu örnekler hassas kesme cihazında 1 mm kalınlığında dilimlenmiştir ve koronal orta ve apikal üçlüye denk gelen 3 disk elde edilmiştir. Daha sonra bu disklere üniversal testometrik cihazında push-out test uygulanıp en yüksek değer Newton cinsinden kaydedilmiştir. Bağlanma dayanımı elde edilen en yüksek değerin dentinin yüzey alanına bölünerek bağlanma dayanımı hesaplanmıştır. Daha sonra örnekler 40x büyütme altında operasyon mikroskobu ile incelenip kopma tipleri tespit edilmiştir. Tek yönlü ANOVA ve Tukey testleri ile istatiksel analizler yapılmıştır (p=0.05).
Özet (Çeviri)
This in vitro study aimed to evaluate the effect of fiber sleeve, as part of a single adjustable post system, on bond strength in root canals, both with and without aging in a chewing simulator. Sixty single-rooted mandibular premolar teeth were selected for the study. The teeth were divided into two groups: one with fiber kılıfs and one without. Each group was further divided into two subgroups, with half of the samples in each group subjected to aging in a chewing simulator, resulting in four groups (n=15). Each sample was sectioned into 1 mm thick slices using a precision cutting device, yielding three discs corresponding to the coronal, middle, and apical thirds of the root. Push-out tests were performed on these discs using a universal testing machine, and the peak force (in Newtons) was recorded. Bond strength was calculated by dividing the peak force by the surface area of the dentin. Fracture types were analyzed under 40x magnification with an operating microscope. Statistical analysis was conducted using one-way ANOVA and Tukey's tests (p=0.05).