Meme kanseri hastalarında hormon reseptör durumu ve her2 durumunun sağkalım üzerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of hormone receptor status and her2 status on survival in breast cancer patients
  1. Tez No: 911160
  2. Yazar: RABİA BÜŞRA ERKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET ALPASLAN ÖZGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Meme kanseri dünyada kadınlarda en sık görülen kanserdir. Meme kanserinde tedavi seçimini belirleyen ve hastanın prognozu hakkında fikir veren en önemli faktörlerden ikisi, hastanın hormon reseptör durumu ve HER2 (Human epidermal growth factor 2) durumudur. Bu çalışmada, tek merkezde on yıllık bir süre içinde takip edilen meme kanseri hastalarındaki hormon reseptör durumu ve HER2 durumunun sağkalım üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır.Çalışmamız meme kanserinde hormon reseptör durumunun ve HER2 durumunun sağkalım üzerine etkisini incelemiş ve sonuçta bunların güçlü birer prognostik faktör olduğunu göstermiştir. Bu çalışma, Türkiye'den tek bir merkeze ait hastaların gerçek yaşam verileri ile yapılmış bir çalışma olması nedeniyle literatüre katkı sağlayacak önemli bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common cancer among women worldwide. Two of the most critical factors influencing treatment choice and prognosis in breast cancer are the patient's hormone receptor status and HER2 (Human Epidermal Growth Factor 2) status. This study aims to investigate the impact of hormone receptor status and HER2 status on survival in breast cancer patients followed over a ten-year period in a single center.This study examined the impact of hormone receptor status and HER2 status on survival in breast cancer and demonstrated that these are strong prognostic factors. As this study was conducted with real-world data from a single center in Turkey, it represents a significant contribution to the literature.