Sedoanaljezi ile probe küretaj işlemlerindeyüksek akışlı nazal oksijen uygulamalarınınobeziteye bağlı solunumsal ve hemodinamikparametreler üzerine etkisi
The effects of high-flow nasal oxygen applications on respiratory and hemodynamic parameters related to obesity in sedoanalgesia-assisted probe curettage procedures
- Tez No: 911167
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN GÖKALP TAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışmamızın amacı obez olan ve olmayan hasta gruplarında hemodinamik, solunumsal ve arter kan gazı analizi açısından farklılık olup olmadığını gözlemlemek, bu farkların nazal veya high-flow oksijen kullanımına göre değişip değişmediğini ortaya koymaktır. Gereç/ Yöntem Bu çalışma, Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gözlemsel prospektif bir tasarımla yapılmıştır. Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde elektif probe küretaj cerrahisi planlanan, ASA I-II grubundaki 120 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Highflow nazal oksijen ve standart nazal kanül ile oksijen verilen iki grup oluşturulmuş, bunlar da obez ve obez olmayan olarak ikişer alt gruba ayrılmıştır. Hastaların hemodinamik, solunumsal parametreleri ve arter kan gazı sonuçları analiz edilmiştir. Bulgular Obez hasta gruplarının obez olmayan gruplara göre sistolik, diyastolik, ortalama arter kan basınçları, solunum sayısı, desatürasyon sayısı, solunum yoluna müdahale sayısı, pH, HCO3 düzeyleri yüksek; SpO2, en düşük SpO2, oksijen rezerv indeks, en yüksek oksijen rezerv indeks ve ROX indeksi düşük tespit edildi. Nazal oksijen alan grubun high-flow oksijen alan gruba göre desatürasyon sayısı, solunum yoluna müdahale sayısı, diyastolik, ortalama arter basıncı, solunum sayısı yüksek; SpO2, en düşük SpO2, oksijen rezerv indeks, en yüksek oksijen rezerv indeks ve ROX indeksi düşük tespit edildi. Grup 1 (nazal oksijen alan obez olmayan)'in Grup 2 (nazal oksijen alan obez)'ye göre sistolik, diyastolik, ortalama kan basıncı, solunum sayısı, desatürasyon sayısı, solunum yoluna müdahale sayısı, pH, pCO2, HCO3 düzeyleri düşük; SpO2, en düşük SpO2, en yüksek oksijen rezerv indeks, oksijen rezerv indeks, pO2, Horowitz indeks ve ROX indeks düzeyleri yüksek bulundu. Grup 3 (high-flow oksijen alan obez olmayan)'ün Grup 4 (high-flow oksijen alan obez)'e göre nabız, sistolik, diyastolik, ortalama kan basıncı, solunum sayısı, pH, pCO2, HCO3 düzeyleri düşük; SpO2, en düşük SpO2, ROX indeks, pO2 ve Horowitz indeks düzeyleri yüksek bulundu. Grup 1 (nazal oksijen alan obez olmayan)'in Grup 3 (high-flow oksijen alan obez olmayan)'e göre pH, ROX indeksi düşük; solunum sayısı yüksek bulundu. Grup 2 (nazal oksijen alan obez)'nin Grup 4 (high-flow oksijen alan obez)'e göre SpO2, en düşük SpO2, en yüksek oksijen rezerv indeksi, pH, pO2, oksijen rezerv indeks, Horowitz indeks, ROX indeks düşük; sistolik, diyastolik, ortalama arter kan 2 basıncı, solunum sayısı, desatürasyon sayısı, solunum yoluna müdahale sayısı, pCO2 yüksek bulundu. Sonuç Obezite, özellikle ameliyathane ortamında sedasyon altında opere edilen hastalarda gerek akciğer kapasitesinin kısıtlanması gerek gaz alışverişinin bozulması gerekse yan etki insidansının artması nedeniyle solunumsal pek çok probleme yol açabilen bir sorundur. Konvansiyonel düşük akışlı nazal oksijen desteği bu hastalarda gelişebilecek olumsuzluklardan korunmada yetersiz kalabilmektedir. Çalışmamızda obez ve non-obez hastalarda nazal oksijen ve high-flow oksijen desteğini mukayese ettik. Obezitenin neden olduğu hemodinamik, solunumsal ve arter kan gazı bulgularındaki dezavantajların ve komplikasyonların ortaya çıkmasının high-flow oksijen desteği kullanılarak engellenebileceği sonucuna vardık. Bu nedenle özellikle obez hastaların sedasyon altında yapılacak işlemlerinde high-flow oksijen desteği kullanılmasının daha avantajlı olduğu kanatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Our study aims to investigate if hemodynamic, respiratory, and arterial blood gas analysis differs between patient groups who are obese and those that are not, and whether these differences change based on whether nasal or high-flow oxygen is used. Materials/Methods This study was conducted with an observational prospective design at Erzincan Mengücek Gazi Training and Research Hospital. The study included 120 ASA I–II patients who were scheduled for elective probe curettage surgery at the clinic for obstetrics and gynecology. Each of the two groups—those receiving high-flow nasal oxygen and those receiving oxygen through a nasal cannula—was further split into groups for obese and nonobese individuals. The patients' arterial blood gas, respiratory, and hemodynamic data were examined. Results In comparison to non-obese patient groups, obese patient groups had greater systolic, diastolic, and mean arterial pressures, respiratory rates, number of desaturations, number of airway interventions, pH, and HCO3 levels; conversely, they had lower SpO2, oxygen reserve index, and ROX index. When compared to the high-flow oxygen group, the nasal oxygen group had lower SpO2, oxygen reserve index, and ROX index, and higher respiratory rate, airway interventions, diastolic and mean arterial pressures. As opposed to Group 2, Group 1 had lower pH, pCO2, HCO3, respiratory rate, desaturation number, systolic, diastolic, and mean arterial pressures as well as lower levels of oxygen reserve index, Horowitz index, and SpO2. In comparison to Group 4, Group 3 had lower levels of pulse, systolic, diastolic, mean arterial pressures, respiratory rate, pH, pCO2, and HCO3 but higher levels of SpO2, ROX index, pO2, and Horowitz index. In comparison to Group 3, Group 1 had a lower pH and ROX index as well as a faster respiratory rate. Comparing Group 2 to Group 4, Group 2 had greater systolic, diastolic, and mean arterial pressures, respiratory rate, desaturation number, airway intervention, and pCO2 levels, but lower SpO2, pH, pO2, oxygen reserve index, Horowitz index, and ROX index. 3 Conclusion Many respiratory issues can arise from obesity, especially in patients undergoing sedation in an operating room setting. These issues can be attributed to limited lung capacity, compromised gas exchange, and a higher likelihood of adverse effects. The unfavorable consequences that can occur in these patients may not be sufficiently prevented by conventional low-flow nasal oxygen assistance. We investigated the effects of nasal oxygen and high-flow oxygen support on patients who were obese and those who were not. We came to the conclusion that employing high-flow oxygen support can help avoid the drawbacks and problems in arterial blood gas, respiratory, and hemodynamic findings brought on by obesity. Consequently, we think that high-flow oxygen assistance is preferable, particularly for procedures involving sedation in obese individuals.