Diz osteoartritli bireylerde aşamalı motor imgelemenin ağrı ve fonksiyon üzerine etkisi
The effect of graded motor imagery on pain and function in individuals with knee osteoarthritis
  1. Tez No: 911185
  2. Yazar: ZEYNEP YILDIZ KIZKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA OĞUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, diz osteoartriti (OA) olan bireylerde Aşamalı Motor İmgeleme (AMİ) uygulamasının ağrı ve fonksiyonu iyileştirmede Transkutanöz Elektriksel Sinir Stimülasyonu'ndan (TENS) daha etkili olup olmadığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: 46 diz osteoartritli katılımcı AMİ ya da TENS grubuna randomize edildi. 8 hafta (24 seans) süren tedavide her iki gruba AMİ ya da TENS'e ek olarak konvansiyonel egzersizler ve ev egzersizleri de verildi. Katılımcılar tedavi öncesi, tedavi sonrası ve altı haftalık takip dönemi sonrası değerlendirildi. Diz ağrısı Vizüel Analog Skala (VAS) ile, basınç ağrı eşiği algometreyle, aktif diz eklem hareket açıklığı (EHA) dijital gonyometreyle, kas kuvveti hand-held dinamometreyle, fiziksel performans Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT) ile, ağrı, fonksiyon ve sertlik Western Ontorio ve McMaster Üniversitesi Osteoartrit İndeksi (WOMAC) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate whether Graded Motor Imagery (GMI) is more effective than Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation (TENS) in improving pain and function in individuals with knee osteoarthritis (KOA). Materials and Methods: 46 participants with knee osteoarthritis were randomized to the GMI or TENS group. During the 8-week (24 sessions) treatment, both groups received conventional exercises and home exercises in addition to GMI or TENS. Participants were evaluated baseline, post-treatment and after a six-week follow-up period. Knee pain was assessed by Visual Analog Scale (VAS), pressure pain threshold (PPT) by algometer, active knee range of motion (ROM) by digital goniometer, isometric muscle strength by hand-held dynamometer, physical performance by Timed Up and Go Test (TUG), pain, function and stiffness by Western Ontario and McMaster University Osteoarthritis Index (WOMAC).